Na ile skuteczne są naturalne środki wspomagające odchudzanie?

Suplementy a odchudzanie

Współcześnie pacjenci coraz częściej sięgają po suplementy diety. Oczywiście, zgodnie z ich nazwą, powinny być one postrzegane przede wszystkim jako dodatki stanowiące uzupełnienie diety, a nie jako pomysł na pełne zastępstwo. W zależności od rodzaju mamy w ich przypadku do czynienia zarówno z preparatami jedno-, jak i wieloskładnikowymi. Ciągle jednak trudno o wiarygodne badania kliniczne, nie jest łatwo więc mówić jednoznacznie o tym, na ile są one skuteczne w procesie redukcji masy ciała. Obecnie uważa się, że przeznaczeniem suplementów diety jest wspieranie postępowania terapeutycznego, nie powinniśmy więc wierzyć w ich nadzwyczajne właściwości.

Przykład pierwszy – błonnik

Gdybyśmy mieli wskazać te suplementy diety, które cieszą się obecnie największą popularnością, na jednym z pierwszych miejsc pojawiłyby się preparaty z błonnikiem. W ich składzie znajdują się składniki roślinnych ścian komórkowych, pektyny, celuloza, suberyny, beta-glukany oraz gumy i śluzy roślinne. Kryterium podziału błonnika pokarmowego wiąże się z jego rozpuszczalnością w wodzie, możemy więc mówić zarówno o błonniku rozpuszczalnym, jak i nierozpuszczalnym. Skuteczność preparatów jest związana z ich wpływem na przemiany tłuszczowe, wspomaganiem procesu fermentacji oraz przyspieszaniem pasażu jelitowego. Błonnik może też wspierać szybsze pojawienie się uczucia sytości, zwłaszcza, jeśli sami staramy się przedłużać czas trwania posiłku.

Przykład drugi – chityna

Działanie preparatów chitynowych można porównać do tego, jakie charakteryzuje produkty wykorzystujące błonnik pokarmowy. Okazuje się jednak, że badania kliniczne nie przedstawiają przekonujących dowodów na to, że mają one istotny wpływ na masę ciała. O działaniu na przewód pokarmowy można mówić też w kontekście inuliny – probiotyku odpowiedzialnego za rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelitach i wpływającego na regulację wypróżnień. Inulina w swojej naturalnej formie jest dostępna przede wszystkim w żywności roślinnej w tym zwłaszcza w czosnku, cebuli, karczochach, szparagach, cykorii oraz cebuli. Można jednak nabyć ją również w postaci tabletek.

Przykład trzeci – aloes, ananas i rabarbar

Nadwaga i otyłość często wiążą się również z zaparciami. W takim przypadku warto sięgać po żywność pochodzenia roślinnego, w tym zwłaszcza po ananas, rabarbar oraz aloes. Należy jednak pamiętać, że nie można doprowadzić do nadużywania środków przeczyszczających, bez względu na ich pochodzenie, działanie takie przyczynia się bowiem do tego, że w pewnym momencie organizm się do nich przyzwyczaja, a to nasila zaparcia.

Przykład czwarty – sprzężony kwas linolowy

Sprzężony kwas linolowy znany też jako CLA znany jest jako rozwiązanie szeroko reklamowane. To mieszanina aż ośmiu izomerów kwasu tłuszczowego nienasyconego linolowego o przestrzennej konfiguracji cis i trans. Kwasy te można znaleźć w żywności pochodzenia zwierzęcego. Dotychczasowe badania nie potwierdziły korzystnego wpływu omawianego preparatu na masę ciała. Można jednak mówić już o danych potwierdzających, że CLA wpływa pozytywnie na zwiększenie podstawowej przemiany materii. Jednocześnie może zapobiegać procesowi odkładania się tkanki tłuszczowej i wpływać na poprawę gospodarki lipidowej. Innym preparatem, którego skuteczność i bezpieczeństwo nie zostały jeszcze udowodnione, jest kofeina. Niektóre badania kliniczne potwierdzają, że ma ona wpływ na spadek masy ciała, nadal jednak trudno mówić o przekonujących dowodach medycznych.

Przykład piąty – preparaty chrom

u Medycyna nie jest też w stanie jednoznacznie ocenić pozytywnego wpływu na organizm preparatów chromu, a więc związku, który składa się z trójwartościowego chromu kwasu pikolinowego i jest promowany jako obniżający apetyt. W starożytnych Chinach cel ten osiągano jednak za pomocą nieco innych rozwiązań, sięgano bowiem po efedryny będące pochodnymi alkaloidu roślinnego. Efedryny znajdują się w wielu roślinach, wśród których warto wymienić choćby cis. Przyczyniają się do pobudzenia ośrodkowego i obwodowego układu adrenergicznego, a tym samym również do przyspieszenia tempa, w jakim następuje metabolizm tłuszczów. Należy jednak podkreślić, że mówimy o preparatach stosunkowo niebezpiecznych, a ich stosowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia bezsenności, drgawek i niedokrwienia mięśnia sercowego. Przegląd innych substancji O niejednoznacznych wynikach badań można mówić także w przypadku innych surowców pochodzenia roślinnego. Często zwraca się uwagę na to, że sojusznikami osób odchudzających się mogą być owoce garcyni, zielona herbata oraz owoce pomarańczy, jak dotąd nie ma jednak wyników badań klinicznych dających nam pewność, że substancje te wpływają na zmniejszenie masy ciała.

Udało Ci się schudnąć? Dowiedz się jak nie doprowadzić do efektu JOJO. Więcej na http://alesmaki.com.pl/dieta/gfif/schudlem-jak-uniknac-efektu-jo-jo.html >>