Dlaczego warto jeść orzechy?

Orzechy w diecie

Orzechy to dość specyficzna, choć jednocześnie wyjątkowo smaczna grupa produktów. Ich znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim to, że dominują w nich tłuszcze, a więc ten element, który charakteryzuje się największą kalorycznością. Ponieważ jednak spożycie tłuszczów w codziennej diecie jest dość niskie, a nadrzędne w stosunku do nich są węglowodany, orzechami warto się zainteresować.

Orzechy – podstawowe informacje

Orzechy cieszą się dużą popularnością między innymi dlatego, że są ważnym składnikiem modnej ostatnio diety Paleo. Ich znakiem rozpoznawczym jest przy tym dość wysoka wartość kaloryczna, co może być postrzegane zarówno jako ich zaleta, jak i dość poważna wada. Problem mają przede wszystkim te osoby, którym trudno jest zrezygnować z orzechów nawet pomimo ich kaloryczności. Jeśli mają one też skłonność do tycia, a jednocześnie sięgają po orzechy z dużą regularnością, może się to przełożyć na niekorzystne rezultaty. Jeśli jednak nasza przemiana materii jest dość szybka albo zależy nam na tym, aby zbudować masę – kaloryczność orzechów wcale nie musi być dla nas problemem. Nie brakuje przecież osób regularnie trenujących i w jakiś sposób zmuszanych do podbijania kaloryczności diety, a do tego właśnie nadają się produkty bogate w tłuszcze. Te same osoby odchodzą od nich jednak w momencie, w którym w ich treningu następuje okres redukcyjny. Oczywiście, przesada nie jest dobra, bez względu na to, w którym kierunku podążamy. Warto więc mieć świadomość istnienia tak zalet, jak i wad orzechów a dopiero potem podejmować decyzję dotyczącą włączenia ich do diety.

Gdybyśmy mieli wskazać na te orzechy, które cieszą się największą popularnością, z pewnością byłyby to orzechy arachidowe znane też jako orzeszki ziemne. Zwracają one na siebie uwagę już choćby dlatego, że stosunkowo dużą ilość ich składników stanowi białko, co nie jest przecież typowe dla orzechów jako całości. Co więcej, białko to jest stosunkowo dobrze przyswajane przez nasz organizm. Oczywiście, również w tym przypadku nie można zapomnieć o tym, jak ważny jest umiar, gdy bowiem mamy wskazać na element dominujący, w orzeszkach ziemnych są to tłuszcze, a konkretnie – jednonienasycone kwasy tłuszczowe stanowiące nawet 25 procent składu orzechów. W tego rodzaju orzechach obecne są też, witaminy z grupy B, cynk, magnez i żelazo. Na uwagę zasługuje też błonnik pokarmowy i tego składnika jest bowiem w orzeszkach ziemnych całkiem dużo. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że wielbiciele fistaszków nie mają żadnych powodów do obaw, zaleca się bowiem, aby zaopatrywać się przede wszystkim w orzechy wysokiej jakości, pochodzące z pewnych źródeł. Prawdziwą plagą w przypadku tego rodzaju orzechów są zanieczyszczenia, w tym zwłaszcza groźna dla naszego zdrowia pleśń. Jeśli lista zalet dobrej jakości orzechów arachidowych ma być kompletna, należy wspomnieć o ich dobroczynnym wpływie na LDL i HDL, co zostało potwierdzone przez wiele źródeł.

Mówiąc o tych orzechach, które możemy uznać za dość popularny wybór, sporo uwagi należy też poświęcić orzechom włoskim, choć ich specyficzny smak sprawia, że nie zawsze są tak samo lubiane. Ich największą zaletą jest to, że w ich składzie znajduje się znacznie większa ilość tłuszczów niż ma to miejsce w przypadku orzeszków ziemnych. Co więcej, wśród nich ważną rolę odgrywają kwasy tłuszczowe pochodzące z grupy Omega-3. Włoska odmiana orzechów nie jest już może tak dobrą przekąską, nadal stanowi jednak cenny składnik zbilansowanej diety. Orzechy włoskie zwracają też na siebie uwagę ze względu na bogactwo kwasów tłuszczowych ALA, uważa się je też za cenne i wartościowe źródło kwasu elagowego. Ich skład sprawia, że orzechy włoskie mają też duży potencjał antynowotworowy, a jednocześnie są dobrymi przeciwutleniaczami. Mogą skutecznie zwalczać nie tylko wolne rodniki, ale również inne reaktywne formy tlenu.

Mówiąc o orzechach chętnie jedzonych przez Polaków nie można zapominać również o orzechach laskowych z ich charakterystycznym, bardzo przyjemnym smakiem określanym często właśnie jako „orzechowy”. Oczywiście, walory smakowe nie są wcale ich jedynym atutem, wcale nie mniej cenne jest bowiem to, że stanowią one wartościowe źródło fitosteroli, co nie jest przecież wcale zjawiskiem powszechnym. W składzie orzechów laskowych na uwagę zasługuje również obecność tłuszczów, w tym zwłaszcza kwasów tłuszczowych z grupy Omega-6, a także elementów, którym możemy zawdzięczać spowalnianie procesów starzenia oraz tych, które są związane z degradacją tkanek. Orzechy laskowe są też mniej kaloryczne niż orzechy włoskie, choć jednocześnie mają w swoim składzie mniej antyoksydantów. Na szczęście, nie jest to aż tak poważny problem, nadal jest ich bowiem sporo. Ich jedzenie zaleca się również ze względu na bogactwo kwasu foliowego, na uwagę zasługuje zaś i to, że są one bogate tak w magnez, jak i w potas.