Whiskey, napój kultowy

"Whisky to napój alkoholowy, produkowany w procesie destylacji zacieru zbożowego, a następnie dojrzewający w drewnianych beczkach (przede wszystkim dębowych). Sama nazwa wywodzi się najpewniej od gaelickiego określenia ‘uisge beatha', czyli ‘woda życia', co ciekawe - w pisowni irlandzkiej i amerykańskiej trunek ten występuje pod nazwą ‘whiskey'." - definicja pochodzi z blogu: https://www.zlotesklepy.pl/blog/post/whisky,185

Whiskey czyli kultowy napój, który ma swoje pewne miejsce w kulturze nie tylko Zachodu, ale całego świata. Co ciekawe, w naszym kręgu kulturowym nigdy nie był specjalnie popularny, a w czasach słusznie minionych i niedługo po nich whiskey była wręcz alkoholem egzotycznym. Zmienia się to szybko i do lamusa coraz bardziej odchodzi wizerunek zamożnego gentlemana w średnim wieku, który popija szklaneczkę z cygarem w zębach. „Whiskey”, słynna piosenka legendarnej formacji Dżem, grana jest przede wszystkim przy ogniskach, więc nie powinno dziwić, że ten alkohol nam powszednieje. Zaczynamy też już rozróżniać whisky od whiskey, czyli napój szkocki od irlandzkiego. Oba wymawia się dokładnie tak samo, ale różnica pomiędzy nimi jest jak najbardziej istotna, jeśli chodzi o doznania smakowe.

zdjęcie butelki whisky

Trochę inaczej jest w przypadku Bourbona. Bourbon niestety cały czas pozostaje dla nas alkoholem tajemniczym. A wcale tak być nie powinno, ponieważ jest to po prostu whiskey z tą jedynie różnicą, że pochodzi ona z USA. W Stanach czasami można się nawet spotkać z opinią, że jest to trunek narodowych, chociaż kandydatów do tego tytułu jest co najmniej kilku. Tym bardziej, że cały czas to rum jest trochę bardziej popularny. Tym niemniej, Bourbon doczekał się oficjalnego uznania za trunek narodowy przez kongres USA. Stało się to w 1964 roku i chociaż było to gestem czysto symbolicznym, nie należy podważać doniosłości tego zdarzenia. Czasami dochodzi do pojawiania się tak skrajnych opinii, jak w przypadku historyka Bernarda de Voto, który rum uważał wręcz za narodową hańbę, która krok po kroku jest wymazywana z annałów historii poprzez Bourbona właśnie, ale także przez rye whiskey oraz Martini cocktail.

Warto podkreślić, że alkohole są zazwyczaj bardziej lub mniej regionalne. Ma to związek głównie z tradycjami lokalnymi, ale także z konkretnym ustawodawstwem. W dobie produktów regionalnych nie można na przykład kupić Porto, które nie pochodziłoby z portugalskiego regionu Porto. Sherry dostaniemy tylko w Jerez w Hiszpanii, a na Maderze czeka na nas Mareda. Bourbon nie zna aż tak poważnych ograniczeń i dostaniemy go niemal wszędzie, zwłaszcza na terenie Ameryki Północnej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że także i on posiada swoją małą ojczyznę. Jest nią hrabstwo Bourbon w stanie Kentucky. Stąd zresztą pochodzi też nazwa tego trunku. Warto zaznaczyć, że od czasu powstania Bourbona wiele się pozmieniało i hrabstwo po części znajduje się obecnie w stanie Wirginia. Nie zmienia to w niczym faktu, że Bourbon jest alkoholem pochodzącym ze środkowej części Stanów Zjednoczonych, wysuniętej delikatnie na południowy wschód. Jest to miejsce, które często kojarzy się z Dzikim Zachodem i kowbojskim Teksasem, ale w rzeczywistości do pierwszego jest aż 3000 kilometrów, a do drugiego ponad 2000. Równie dobrze można stwierdzić, że hiszpańska Rioja pochodzi z Suwałk.

Co stanowi wyróżnik Bourbona? Naturalnie, jego skład. A to z kolei oznacza inny proces produkcji. Każda whiskey jest destylatem ze zboża, który musi przeleżeć odpowiednią ilość czasu w prawidłowo przygotowanej beczce. Bourbon to whiskey produkowana z kukurydzy. W składzie musi jej być przynajmniej 51%. Czas leżakowania to 2 lata. Powinno się ono odbywać w beczkach dębowych. Nie ma prawa być żadnych barwników czy konserwantów w butelce.

"Burbon to w największym uproszczeniu amerykańska whiskey, wyprodukowana na bazie kukurydzy i innych zbóż. Zawartość kukurydzy w trunku to minimum 51%, natomiast najczęściej wynosi około 70%." - definicja z: https://www.zlotesklepy.pl/blog/post/burbon-bourbon,192.

Bourbon jest alkoholem stosunkowo słodkim, za co odpowiada właśnie kukurydza. Istotny jest również sposób przechowywania. Beczkom pozwala się nagrzewać w lecie i przemarzać w zimie, dzięki czemu drewno pracuje i smak alkoholu się zmienia.