Jak efektywnie opisywać zainteresowania w CV?

Chociaż zainteresowania wydają się wielu osobom najmniej istotną kwestią w CV, odgrywają dużą rolę w profilu zawodowym kandydata, dlatego nie warto je pomijać. Pozostaje kwestia opisania ich w taki sposób, aby przykuły uwagę rekrutera – dzięki temu mogą zwiększyć szansę zostania zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. Jak opisać zainteresowania, aby stanowiły spójną całość z pozostałymi sekcjami w naszym CV?

 

Jak ciekawie napisać o zainteresowaniach w CV?

 

Przede wszystkim, pisząc o zainteresowaniach w CV, warto nawiązać do oferty pracodawcy i profilu działalności firmy. Jeśli jednak nie mamy takiego hobby, które byłoby powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujemy, warto pokazać takie, które uwydatni cechy charakteru, które mogą przydać się osobie pracującej na takim stanowisku. Na przykład, jeśli chcemy zostać kierownikiem sektora, warto wymienić zainteresowanie, które wymaga dużych zdolności organizacyjnych, planowania oraz przewodzenia zespołem i wspólnego dążenia do celu. Z kolei, jeśli chcemy zostać specjalistą do archiwizacji danych, pożądane będą zainteresowania związane z porządkowaniem informacji, wymagające myślenia analitycznego, dobrej pamięci czy dokładności. Warto też wspomnieć o naszych nietypowych, ciekawych hobby – zwłaszcza, jeśli wykonujemy je z pasją i jesteśmy bardzo zaangażowani.

 

Czego nie zamieszczać w sekcji zainteresowania?

 

Pisząc o zainteresowaniach, warto uniknąć wspominania o kontrowersyjnych hobby, jak hazard, myślistwo czy taksydermia, a także polityka, religia oraz seks. Są to zajęcia, które wywołują różne odczucia w kwestiach moralnych. Jedni mogą być do nich nastawieni pozytywnie lub neutralnie, u innych mogą wywoływać mieszane uczucia lub być jednoznacznie gorszące. Może to nas na wstępie przekreślić w oczach pracodawcy, pomimo wysokich kwalifikacji. Unikajmy zbyt powszechnych zainteresowań, jak film czy książki, ponieważ znikniemy w tłumie innych „szarych” kandydatów.

Kreator CV: https://adconnect.pl/kreator-cv