Depilacja laserowa – czy warto?

Depilacja laserowa

Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie laserowej depilacji dolnych części ciała, gdyż jest to tak naprawdę jedyny sposób, dzięki któremu można się na stałe pozbyć owłosienia. Trzeba jednak pamiętać, iż zabieg ten nie należy do najtańszych, a dodatkowo musimy się przygotować na kilka jego powtórzeń, by efekty były takie jak tego oczekujemy. Zazwyczaj potrzebne są przynajmniej trzy zabiegi laserowej depilacji, a to z uwagi na fakt, iż włosy nie rosną w takim samym tempie. Każdorazowo pozbędziemy się zatem około 30% wszystkich włosków, których cykl wzrostowy dzieli się na dwa etapy: fazę wzrostu oraz fazę uśpienia. Wiązka lasera, która ma zniszczyć włoski, jest w stanie uporać się wyłącznie z tymi, które w danym momencie znajdują się w aktywnej fazie wzrostu. Dlatego też, na usunięcie całego owłosienia na przykład z nóg, potrzebne są minimum trzy zabiegi. A jak długie są odstępy pomiędzy kolejnymi naświetlaniami? Jest to kwestia dość indywidualna, ale w większości przypadków przerwa trwa około miesiąca, a najdłużej dwa miesiące. 

W jaki sposób usuwane są włosy?

Wiązka laserowa używana w depilacji tego typu emituje energię, która jest wchłaniania przez melatoninę, a zatem czarny barwnik znajdujący się w naszych włosach. Energia ta przekształca się następnie w energię termiczną, która raz na zawsze niszczy cebulkę włosa, co w praktyce oznacza, iż już nigdy nie wyrośnie. W związku z tym, że w wyniku działania lasera skóra zostaje podgrzana w pobliżu mieszka włosowego, niekiedy dochodzi do niewielkich podrażnień skóry, które zanikają po kilku godzinach od wykonania takiego zabiegu. Trzeba pamiętać, że laser oddziałuje tylko na górną część naszych włosów, w związku z czym nie ma to wpływu na ogólne funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki temu cały zabieg jest uważany za bezpieczny. To czy depilacja laserowa przyniesie oczekiwane rezultaty zależy przede wszystkim od ilości melatoniny w cebulkach włosowych. Im więcej zatem barwnika, tym lepiej zadziała wiązka laserowa, niszcząc cały włos. To właśnie z tego powodu, najlepsze efekty takiego zabiegu dostrzegalne są u osób, które mają ciemne włosy. Przed planowanym zabiegiem nie powinniśmy się opalać, gdyż może być to przeciwwskazaniem do jego wykonania. Kiedy bowiem jesteśmy opaleni, w naszej skórze znajduje się zbyt duża ilość barwnika, który będzie pochłaniał promienie lasera. Przez to, wiązka nie będzie oddziaływać na mieszek włosowaty tak jak powinna. W takich przypadkach, pomóc może jedynie laser neodymowy-yagowy.

Dostępne rodzaje laserów

W naszym kraju do wykonywania depilacji laserowej używa się głównie czterech rodzajów laserów, a są to: - laser rubinowy, w którym długość fali to 694 nm - laser aleksandrytowy, o długości fali wynoszącej 755 nm - laser diodowy, czyli najczęściej stosowany obecnie laser do depilacji o długości fali wynoszącej 800 nm. Choć jego działanie jest bardzo podobne do tego jak działa laser rubinowy, czy aleksandrytowy to z uwagi na fakt, iż jego wiązka jest dłuższa, może trafić głębiej w skórę. - laser neodymowy-yagowy, inaczej nazywany również LaserPil, w którym długość fali wynosi aż 1064 nm. Tak jak wspomniano już wcześniej ilość melatoniny w przypadku tego lasera nie jest istotna, gdyż jego działanie jest odmienne od pozostałych laserów. Dzięki niemu zatem, zabiegowi depilacji laserowej mogą poddać się zarówno osoby z ciemnymi jak i jasnymi włosami. Opalenizna również nie jest przeciwwskazaniem w przypadku tego typu urządzenia. Lasery te docierają aż do brodawek włosowych, dzięki czemu są bardzo skuteczne i w żaden sposób nie uszkadzają komórek skóry. Ze względu na najdłuższą spośród dostępnych laserów wiązkę promienia, laser ten oddziałuje nawet na te mieszki włosowate, które są ulokowane w bardzo głębokich warstwach skóry, choćby były one 5 milimetrów pod jej powierzchnią. W związku z tym, że jeden zabieg zwykle pozwala na usunięcie około 30% wszystkich włosków, przeprowadza się przynajmniej trzy zabiegi depilacji laserowej. Odstępy między nimi wynoszą najczęściej od 4 do 6 tygodni, ale zdarzają się również sytuacje, iż niezbędne są dodatkowe zabiegi, dzięki którym usunięte zostają wszystkie włoski.

Ile to kosztuje?

Zabieg depilacji laserowej może być mniej lub bardziej kosztowny, gdyż tak naprawdę wiele zależy od tego jaką część ciała chcemy wydepilować oraz w jakim salonie tego dokonamy. Dla przykładu, jeden zabieg depilacji okolic bikini to wydatek rzędu 300 złotych, z ud natomiast można usunąć włoski za około 450 do nawet 800 złotych. Jeśli chodzi o łydki to zwykle trzeba wydać 400-500 złotych, pachy wydepilujemy za jakieś 300 złotych, a miejsce nad górną wargą za 200-300 złotych. Należy jednak pamiętać, że wykonać musimy przynajmniej trzy takie zabiegi.