Witamina B na dobrą pamięć

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oxfordzie potwierdziły, że codzienne przyjmowanie witamin z grupy B może pozytywnie wpłynąć na poprawę pamięci, zwłaszcza u osób starszych. Według przeprowadzonych analiz właściwa suplementacja witamin z grupy B może zmniejszyć problemy z zapamiętywaniem informacji.

Badania nad wpływem witamin z grupy B na pamięć

Badania kliniczne nad wpływem witamin z grupy B na pamięć trwały dwa lata. Analizy i eksperymenty wykazały, że związki te mogą być pomocne w leczeniu łagodnych zaburzeń poznawczych, zwłaszcza u osób starszych. W badaniu brały udział między innymi osoby chore na chorobę Alzheimera. W ich toku zaobserwowano pozytywny wpływ suplementowania związku, którym jest witamina B u osób z zaburzeniami pamięci.

Nawet 1 na 6 osób w wieku powyżej 70. roku życia boryka się z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych, problemami z pamięcią oraz przypominaniem sobie nazw przedmiotów. Pomimo tego, że zaburzenia te zazwyczaj nie utrudniają codziennego funkcjonowania, mogą stanowić jeden z czynników rozwoju poważniejszych schorzeń, takich jak choroba Alzheimera. To zaburzenie negatywnie wpływa na życie pacjentów oraz osób opiekujących się nimi.

W czym tkwi sekret witamin z grupy B?

Niektóre witaminy z grupy B, w tym w szczególności witamina B6, witamina B9 (kwas foliowy) oraz witamina B12, wpływają na zdolność organizmu do kontrolowania poziomu aminokwasu o nazwie homocysteina. Liczne badania wykazały, iż jej nadmierna ilość zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Badanie Uniwersytetu w Oxfordzie

Grupą, biorącą udział w badaniu były osoby powyżej 70. roku życia, które borykały się z łagodnymi zaburzeniami pamięci. Zostały one podzielone na dwie podgrupy. Jedna z nich otrzymywała witaminy z grupy B, druga (placebo) zaś otrzymywała preparaty niezawierającego tego związku. Umożliwiło to dokonanie analizy, mającej na celu porównanie otrzymanych wyników oraz sprawdzenie wpływu suplementacji witamin z grupy B na łagodne zaburzenia pamięci.

Wyniki badania udowodniły, że regularne zażywanie witaminy B6, B9 i B12 pozytywnie wpływa na zmniejszenie ilości skurczów mózgu, które są współwinne problemom związanym z zapamiętywaniem. Witaminy z grupy B najlepiej zadziałały u pacjentów, u których wykryto wysokie stężenie homocysteiny.

Wnioski z badania

Badanie potwierdziło przypuszczenia, iż witamina B może przeciwdziałać zaburzeniom pamięci, a także rozwojowi choroby Alzheimera. Według naukowców odkrycie to powinno być poparte kolejnymi analizami, jednak otrzymane wyniki budzą nadzieję i są doskonałym wstępem.

Aktualnie około 14 milionów osób starszych w Europie i 5 milionów w Stanach Zjednoczonych boryka się z zaburzeniami pamięci oraz chorobą Alzheimera. Tak prosta metoda, jak suplementacja witamin z grupy B, może okazać się niezwykle skutecznym sposobem na walkę z różnorakimi zaburzeniami pamięci oraz funkcji poznawczych. Proces starzenia się społeczeństwa sprawia, że problemy z pamięcią stanowią ogromne wyzwanie dla ludzkości. Coraz większy odsetek ludzi, zwłaszcza po 70. roku życia, ma problem z zapamiętywaniem.

Biorąc pod uwagę odkrycia medycyny oraz dotychczas przeprowadzone badania, można śmiało stwierdzić, iż suplementacja witamin z grupy B (witamina B complex) może zapobiec zaburzeniom pamięci. Stosowanie pojedynczych związków może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Witamina B pod różnymi postaciami współpracuje ze sobą, dlatego też największą przyswajalnością (a co za tym idzie skutecznością) odznaczają się preparaty łączące w sobie kompleks witamin z grupy B (witamina B complex). Przykładem wysokiej jakości suplementu diety jest Vit B marki Cheers. Witamina B complex wspomaga pamięć i koncentrację oraz układ nerwowy.

 

Autor: Joanna Kaźmierczak / CHEERS

Materiał zewnętrzny