Wybieramy smartfon do gier

Rynek gier mobilnych stale się rozwija, czego najlepszym dowodem są liczne hity znane z komputerów osobistych, które są przenoszone na ekrany smartfonów. Żeby jednak ich obsługa stała się możliwa, koniecznie musimy wybrać odpowiedni model.

Wiele mówi się o tym, jak duża grywalność zapewnia wersja PUBG Mobile, hitu na komputer i konsolę Xbox One, który trafił do milionów graczy na całym świecie. Ciekawych tytułów mobilnych jest jednak znacznie więcej – Football Manager Mobile, Fortnite: Battle Royale, The Sims Mobile, Baldur's Gate: Enhanced Edition. To zaledwie kilka gier, które są warte polecenia.

Oczywiście cieszyć się nimi mogą wyłącznie posiadacze smartfonów o odpowiedniej wydajności. Wszystko to sprawia, że warto zastanowić się, czym gamingowy telefon powinien dysponować, by zapewnić nam komfortową, stabilną rozgrywkę.

Procesor i pamięć RAM

Zaczniemy od dwóch absolutnie najważniejszych parametrów. To one decydują się o wydajności smartfonów, dlatego ich analiza jest konieczna.

Na początek układ CPU. Na wstępie warto podkreślić, że liczba obsługiwanych przez niego rdzeni ma znaczenie, ale nie jest najważniejsza. Wielokrotnie spotkaliśmy się z procesorami 8-, a nawet 10-rdzeniowymi, które okazywały się gorsze od urządzeń wyposażonych wyłącznie w cztery fizyczne rdzenie. Skąd się to bierze?

Wpływ na to ma między innymi częstotliwość taktowania poszczególnych rdzeni, która zdradza ich prawdziwą wydajność. Jeśli wartość ta okaże się niska, nie mam co liczyć na stabilną obsługę gier i innych aplikacji. Co ważne, taktowanie nigdy nie będzie takie samo dla wszystkich rdzeni. W przypadku modeli ośmiordzeniowych, taktowanie podawane jest osobno dla czterech pierwszych i czterech ostatnich rdzeni.

Analizując obecną ofertę rynkową, godny polecenia jest między innymi układ Exynos 9810, występujący w telefonie Samsung Galaxy S9. Dysponuje on 8 rdzeniami o bardzo wysokim taktowaniu – 4x2.9 GHz + 4x1.9 GHz. Oczywiście taki telefon jest dość drogi, dlatego postawić możemy chociażby na starszy model Exynos 8895 lub Qualcomm Snapdragon 835.

Co ważne, procesory wyposażone są również we własne układy graficzne, które również mają znaczenie. W przypadku Exynosa 9810 będzie to jednostka ARM Mali-G72 MP18.

Wpływ na płynność funkcjonowania gier ma oczywiście również pamięć RAM. W tym przypadku zasada jest jedna – im jest jej więcej, tym lepiej. Jeżeli zależy nam na komfortowej obsłudze wszystkich najnowszych gier, powinniśmy celować w modele wyposażone w co najmniej 3 GB RAM.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jak już wspomnieliśmy, największe znaczenie w przypadku smartfonów gamingowych ma procesor oraz pamięć RAM. Te dwa podzespoły są decydujące dla obsługi nowych tytułów. Musimy jednak pamiętać również o wygodzie związanej nie tylko z płynnością działania gier.

Mowa tu między innymi o wrażeniach wizualnych, potęgowanych (lub osłabianych) przez zastosowany wyświetlacz. Jeśli smartfon ma być wykorzystywany przede wszystkim do gier, dobrym pomysłem okaże się zakup modelu co najmniej 5-calowego. Zapewni nam to odpowiednią przestrzeń roboczą. Ogromne znaczenie ma również rodzaj zamontowanego wyświetlacza, a także obsługiwana rozdzielczość.

W przypadku pierwszej kwestii, polecić można przede wszystkim ekrany IPS, a także AMOLED i OLED, zapewniające wysoką jakość generowane obrazu. Jeżeli natomiast chodzi o rozdzielczość, to im jest ona wyższa, tym lepiej. Smartfony Full HD okażą się wystarczające, choć na rynku znaleźć można również modele 4K. Poza obrazem, znaczenie ma także dźwięk. Ten natomiast powinien być obsługiwany przez najnowsze technologie, zapewniające odpowiednie doznania podczas wykorzystania głośników i słuchawek.

Bez wątpienia wpływ na wygodę gry ma także bateria telefonu. Jeśli jej pojemność okaże się niewystarczająca, będziemy musieli ograniczyć się do krótkich sesji lub do gry z podłączoną ładowarką. Pojemność na poziomie 3000 mAh to niezbędne minimum, choć z pewnością warto rozglądać się za modelami wyposażonymi w jeszcze lepsze baterie. Pamiętać musimy także o tym, że nowe gry swoje ważą, dlatego należy zwrócić uwagę również na pamięć wewnętrzną oraz możliwość obsługi pamięci zewnętrznej.

Oczywiście taki smartfon nie musi być wykorzystywany wyłącznie do gier. Na rynku dostępne są bowiem również wydajne modele z wysokiej jakości aparatami, a także wieloma dodatkami. Ile trzeba zapłacić za taki telefon? Na wysoką wydajność możemy liczyć w przypadku urządzeń, których ceny zaczynają się od mniej więcej tysiąca złotych.

Smartfony gamingowe zapewniają wysoki komfort obsługi wielu tytułów, dlatego ich zakup to doskonała okazja do tego, aby odejść na chwilę od komputera lub telewizora i zająć się rozgrywką mobilną. Zanim jednak wybierzemy ten jedyny model, dokładnie prześledźmy wszystkie dostępne rozwiązania.

 

Materiał zewnętrzny