Farby do włosów bez amoniaku – co warto o nich wiedzieć?

Profesjonalne farby bez amoniaku można znaleźć w niemalże każdej drogerii, dzięki czemu można bezpiecznie zmienić kolor swojej fryzury samodzielnie w domowym zaciszu. Dlaczego te kosmetyki są tak popularne i w czym lepsze są od znanych przed laty farb?

Współczesne farby bardzo się różnią od tych, które stosowano kilkanaście lat temu. Obecnie hitem są profesjonalne farby bez amoniaku. Co ciekawe – można je znaleźć w większości sklepów z produktami kosmetycznymi. Dzięki temu można użyć specjalistycznych i bezpiecznych dla włosów produktu w domowym zaciszu, a niekoniecznie u fryzjera. I co ważne – wcale nie kosztują zbyt wiele.

Profesjonalne farby bez amoniaku? W czym są lepsze?

Jak wiadomo, w każdej farbie do trwałej koloryzacji włosów musi być składnik, który wnika w nie i zmienia ich barwę. W tradycyjnych farbach był to do tej pory przede wszystkim amoniak. Substancja ta sprawia, że łuski włosa się rozchylają, dzięki czemu może w niego wsiąknąć pigment kosmetyku. Niestety amoniak ma bardzo drażniący zapach oraz może wywoływać reakcje alergiczne. Do tego wysusza włosy, osłabia je i pogarsza ich ogólną kondycję.

Nie ma więc co się dziwić, że profesjonalne farby do włosów bez amoniaku szybko zyskały na popularności. W tych specyfikach zamiast amoniaku jest substancja zastępcza. Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że jest łagodniejsza dla skóry i włosów, a równie dobrze je barwi. Składnikiem tym zazwyczaj jest monoetyloamina, czyli sól amonowa. Nie ma ona drażniącego zapachu, działa wolniej, jednak równie skutecznie, a do tego nie niszczy kosmyków. Profesjonalne farby do włosów bez amoniaku są także zazwyczaj wzbogacone dodatkowymi składnikami, które polepszają kondycję naszej czupryny, jak np. te z serii L’Oreal.

Warto też wiedzieć, iż specyfiki niezawierające amoniaku doskonale pokrywają także siwe włosy. Mogą z nich korzystać także kobiety w ciąży, którym amoniak mógłby zaszkodzić. Profesjonalne farby do włosów bez amoniaku doskonale sprawdzają się w domowej koloryzacji, bowiem wówczas można mieć większą pewność, że nie zaszkodzimy swojej czuprynie. Nakłada się je z reguły łatwo, a w większości z nich znajdziemy dodatki w postaci np. odżywek, które sprawią, że włosy będą miękkie i lśniące. Kolor nie różni się z reguły od tego, który dają farby z amoniakiem.

Artykuł sponsorowany