Czy nosząc soczewki kontaktowe można używać kolorowych kosmetyków?

Noszenie soczewek kontaktowych nie wyklucza wykonywania makijażu, należy jednak robić to w odpowiedniej kolejności. Do malowania twarzy sprawdzają się kosmetyki wodoodporne a demakijażu - delikatne płyny testowane dermatologicznie, o właściwościach hipoalergicznych i bez dodatku alkoholu.

Soczewki kontaktowe a makijaż

Nosząc soczewki kontaktowe nie trzeba rezygnować z makijażu. Jednak, aby cieszyć się jednocześnie pięknym wyglądem, jak i zdrowymi oczami, należy podczas malowania się przestrzegać kilku prostych zasad. Makijaż twarzy wykonuje się zawsze dopiero po założeniu soczewek kontaktowych na oczy. Taką samą zasadą należy kierować się przy demakijażu - najpierw soczewki, potem czynności pielęgnacyjne.

Niezależnie od tego, czy makijaż wykonuje się codziennie, czy raczej sporadycznie, w kontakcie z soczewkami trzeba przestrzegać zasad higieny. Zakładanie i zdejmowanie soczewek należy wykonywać zawsze umytymi i osuszonymi dłońmi, najlepiej niestrzępiącym się ręcznikiem, aby jego fragmenty nie przedostały się do wnętrza oka. Więcej o pielęgnacji szkieł kontaktowy dowiesz się ze strony internetowej: mojepierwszesoczewki.pl.

Jakich kosmetyków używać nosząc soczewki kontaktowe?

U osób noszących soczewki kontaktowe do wykonywania makijażu sprawdzają się kolorowe kosmetyki o właściwościach hipoalergicznych, bez zapachu i o beztłuszczowej formule. Rynek kosmetyczny oferuje obecnie szeroki wybór różnego rodzaju produktów makijażowych przeznaczonych dla osób o wyjątkowo wrażliwych i skłonnych do podrażnień oczu. Zawierają one substancje łagodzące i są bardzo delikatne dla skóry.

Wodoodporny tusz do rzęs, eyeliner czy kredka do oczu sprawi, że, w razie kontaktu z wodą, makijaż nie spłynie i nie obsypie się do wnętrza oka. Tuszu nie należy nakładać od nasady rzęs, a nieco powyżej, co uchroni przed dostaniem się pojedynczych fragmentów kosmetyku na powierzchnię soczewki. 

Czego unikać nosząc soczewki kontaktowe?

Osoby, które noszą soczewki kontaktowe, powinny unikać pożyczania kosmetyków i akcesoriów do makijażu. Produkty makijażowe to idealne siedlisko bakterii i łatwo za ich pośrednictwem zarazić się infekcją. Sypkie i brokatowe cienie lepiej zastąpić prasowanymi, które nie obsypują się, co zmniejsza ryzyko dostania się ich fragmentów do wnętrza oka. W czasie noszenia soczewek kontaktowych należy unikać również stosowania kleju do sztucznych rzęs, tuszy z wydłużającymi drobinkami, kosmetyków na bazie alkoholu oraz preparatów do demakijażu o tłustej formule.