Jak szybko schudnąć? Czy jest to możliwe?

Piękna, szczupła sylwetka to marzenie wielu osób. Zrzucenie zbędnych kilogramów to jednak spore wyzwanie, więc warto robić to rozważnie i w zaplanowany sposób. Rygorystyczne diety to droga donikąd, bowiem stracone kilogramy szybko powrócą w wyniku efektu jojo. W związku z tym najlepiej zadecydować o drastycznej zmianie swojego stylu życia. Po pierwsze należy zacząć odżywiać się zdrowo i zrezygnować z fast foodów czy nadmiernej ilości słodyczy. Po drugie niezbędne będzie rozpoczęcie aktywności fizycznej. Jak ćwiczyć, aby szybko pozbyć się nagromadzonego w organizmie tłuszczu?

Uprawianie sportu to najlepszy sposób na schudnięcie. Ponadto gwarantuje poprawę stanu zdrowia. Regularne ćwiczenia wzmacniają ciało, zwiększają siłę mięśni, polepszają wydolność i podwyższają kondycję. Co więcej ruch zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy. Aktywność fizyczna ma także wpływ na psychikę – poprawia samopoczucie, odpręża, pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego. Jedną z metod na szybkie zmniejszenie wagi jest trening obwodowy. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest trening obwodowy?

Jeśli ktoś zastanawia się, jak szybko schudnąć, powinien zdecydować się na trening obwodowy. To specyficzna forma aktywności, której zadaniem jest rozwój wszystkich grup mięśniowych, szybkie spalenie kalorii i wzrost wytrzymałości. Trening obwodowy można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu. Jest dość intensywny, ale poradzą sobie z nim także osoby początkujące. Polega na wykonywaniu ćwiczeń jedno po drugim, bez przerw. Jednak ze względu na to, że następujące po sobie ćwiczenia oddziałują na inne partie ciała, cały trening nie jest mocno obciążający. Przerwy robi się jedynie między obwodami, czyli seriami ćwiczeń. Cały obwód powtarza się określoną ilość razy.

Jak zacząć trenować?

Osoby początkujące powinny dobrze przemyśleć rodzaj ćwiczeń i ilość wykonywanych powtórzeń. Trening obwodowy łączy w sobie zarówno ćwiczenia siłowe, jak i typu kardio. W pewnym sensie przypomina crossfit, ale jest o wiele łagodniejszy, dlatego nadaje się też dla początkujących. O czym powinien pamiętać każdy, rozpoczynając przygodę z treningiem obwodowym?

  1. Pierwszy etap to dobór ćwiczeń i ich rozkład. Mogą np. kolejno aktywować takie partie ciała jak: brzuch, uda, klatka piersiowa, łydki, ramiona.
  2. Przy pierwszym razie najlepiej wykonać jedynie jeden obwód ćwiczeń, np. 10 ćwiczeń po 10 powtórzeń. Na następnych sesjach treningowych można dodać kolejne obwody.
  3. Jeśli po pierwszym obwodzie człowiek jest wykończony, warto zmienić nieco ilość powtórzeń lub ćwiczeń. Jeśli trening jest zbyt łatwy, warto go rozszerzyć.
  4. Na początku warto ćwiczyć około 20 lub 25 minut. Najlepiej trenować dwa lub trzy razy w tygodniu. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z aktywnością fizyczną, mogą zacząć od ćwiczeń raz w tygodniu.
  5. Najcięższe ćwiczenia zawsze idą na początek obwodu, mniej wymagające wykonywane są w następnej kolejności.
  6. Wśród ćwiczeń mogą znaleźć się także takie aktywności jak: skakanie na skakance, wyciskanie na ławce, martwy ciąg, przysiady, brzuszki, podciąganie na drążku czy burpee (przysiad, deska, pompka, wyskok).
  7. Przerwy pomiędzy obwodami powinny trwać kilka minut.
  8. Zawsze przed treningiem należy przeprowadzić rozgrzewkę. Na koniec niezbędne jest wykonanie rozciągania.

Wiele osób zastanawia się, jak szybko schudnąć i czy w ogóle jest to możliwe. Przede wszystkim warto zmienić swoje nawyki żywieniowe. Po drugie – należy zacząć uprawiać sport. Idealnym pomysłem, który pomoże szybko zrzucić zbędne kilogramy, jest zdecydowanie się na trening obwodowy. To ogólnorozwojowy trening, który nie tylko zwiększa siłę, ale i kondycję. Będzie dobrym rozwiązaniem także dla osób pragnących zbudować masę i rzeźbę. Korzystnie oddziałuje też na układ kostny i hamuje proces starzenia.

 

Materiał zewnętrzny