Aktywność fizyczna seniorów

Aktywność fizyczna seniorów jest bardzo ważnym tematem. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można poprawić swoją jakość życia. Jednak nie każdy rodzaj aktywności fizycznej może być wykonywany przez osoby starsze. Przed przystąpieniem do ćwiczeń warto wiedzieć kiedy i jak można ćwiczyć.

Zasady, o których należy pamiętać

Każdy z nas się starzeje. Wraz z upływem lat w organizmie zachodzą powolne zmiany, które nieuchronnie prowadzą do starości. Proces ten jednak można spowolnić, między innymi dzięki odpowiedniej diecie oraz systematycznej aktywności fizycznej.

Zbyt mała ilość ruchu wpływa negatywnie na cały organizm. Osoby, które systematycznie ćwiczą i dużo się ruszają cieszą się zazwyczaj doskonałym zdrowiem oraz wyglądem aż do późnej starości. Ruch to zdrowie, jednak należy go odpowiednio dawkować. Osoby starsze powinny przestrzegać kilku ważnych zasad.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym by ćwiczyć tylko wtedy, gdy czujemy się dobrze. Nie wolno trenować, gdy nam coś dolega. W takiej sytuacji koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem.

Seniorzy powinni też pamiętać o tym by się nadmiernie nie przesilać. Ćwiczenia należy skończyć, gdy będzie odczuwalne lekkie zmęczenie. Jeśli w czasie wysiłku wystąpią takie objawy jak: ból, uczucie dyskomfortu czy mdłości należy natychmiast przerwać. Ćwiczenia nie powinny trwać dłużej niż pięćdziesiąt minut.

Ważne jest również by ćwiczyć w odpowiednich warunkach. Jeśli decydujemy się na trening w mieszkaniu dobrze jest je wcześniej wywietrzyć. Jednym z lepszych sposobów na aktywność fizyczną jest udział w zajęciach grupowych. Zajęcia takie dla osób starszych są organizowane w większości klubów fitness.

Jak ćwiczyć?

Gimnastyka powinna być poprzedzona krótką rozgrzewką, polegającą na spokojnych ruchach. Rozgrzewka przygotowuje organizm do wysiłku i pozwala uniknąć kontuzji. Ważne jest, aby pozycja w jakiej ćwiczymy oraz tempo ćwiczeń były dostosowane do naszych indywidualnych możliwości. Osoby najsprawniejsze mogą ćwiczyć w pozycji stojącej, natomiast osoby mniej sprawne mogą ćwiczyć siedząc lub leżąc. Bardzo ważne jest by w czasie wysiłku pamiętać o prawidłowym oddechu – nie wolno go wstrzymywać.

Zalecanymi formami wysiłku dla osób starszych są:

  • lekka gimnastyka poranna,
  • systematyczne spacery,
  • nordic walking,
  • ćwiczenia oddechowe,
  • wolna jazda na rowerze,
  • ćwiczenia z hantlami o niskim ciężarze,
  • gimnastyka profilaktyczna.

W przypadku ćwiczeń na świeżym powietrzu należy pamiętać by dobrze się ubrać. Strój powinien być dostosowany do warunków panujących na zewnątrz.

Materiał partnera zewnętrznego