Jak znaczenie ma magnez dla zdrowia?

Magnez zaliczany jest do najbardziej powszechnie występujących pierwiastków na Ziemi. Pełni on również ważną rolę w organizmie człowieka. Niestety, jesteśmy obecnie narażeni na jego spore niedobory, co wynika między innymi z nieprawidłowej diety, stosowania używek i stresującego trybu życia.

Wśród pierwiastków, które są niezbędne do życia dla człowieka, znajduje się magnez. Wpływa on na wiele procesów, reguluje ponad 325 enzymów, pełni ważną rolę w syntezie RNA i DNA, także w reprodukcji komórek i metabolizmie, aby wspomnieć tylko o niektórych jego funkcjach.

Także magnez jest niezbędny do zarządzania impulsami elektrycznymi, które formowane są w obrębie połączeń nerwowych. W efekcie możliwa jest prawidłowa praca układu nerwowego, mięsi, naczyń krwionośnych oraz serca. Za sprawą magnezu możliwe jest regulowanie przepływu i ciśnienia krwi, działa on także rozkurczowo, wobec tego wtedy, gdy pojawiają się jego niedobory, najczęściej objawiają się one poprzez problemy z ciśnieniem, skurcze i drżenie mięśni, kołatanie serca.

Również rolą magnezu jest wspieranie metabolizmu różnych pierwiastków w organizmie człowieka, na przykład takich jak fosfor, potas, żelazo, wapń, sód czy miedź. Bez magnezu nie można też mówić o prawidłowym działaniu witaminy D3 oraz witamin z grupy B.

Magnez jest nieodzowny także do regulacji poziomu glukozy w organizmie, ponieważ oddziałuje on na wydzielanie insuliny. Gdy magnezu będzie za mało, wówczas może przełożyć się to na większe ryzyko powstawania cukrzycy.

Warto też wspomnieć o rym, że naukowcy odkryli powiązanie pomiędzy niskim poziomem magnezu a występowaniem depresji, ponieważ u niektórych chorych suplementacja tego minerału spowodowała odstąpienie objawów.

To tylko najważniejsze funkcje pełnione przez magnez w organizmie człowieka – jest ich znacznie więcej. Warto wobec tego regularnie suplementować magnez - zwany również lekiem na zmęczenie, na którego niedobory jesteśmy codziennie narażeni. Pomoże ci w tym preparat Magvit B6 (Magvit.com.pl), który zawiera łatwo przyswajalny mleczan magnezu z witaminą B6. Więcej informacji na dostępnych jest na stronie: Magvit.com.pl.

Materiał partnera