Mieszanki ziołowe – 3 porady, dlaczego warto z nich skorzystać

Już w dawnych czasach zauważono, że niektóre rośliny mają działanie lecznicze. Zioła stosowane były przez ówczesnych specjalistów na najróżniejsze dolegliwości, zaskakując swa skutecznością. Choć dziś potrafimy wyciągać z nich odpowiednie ekstrakty i tworzyć leki, zioła nadal są bardzo chętnie stosowane. Dzieje się tak ze względu na brak efektów ubocznych, a także wszechstronne zastosowanie. Mieszanki ziołowe kumulują w sobie pozytywne efekty poszczególnych składników, mając uzdrawiający wpływ na odczuwane dolegliwości. Co prawda dostęp do roślin leczniczych nie jest trudny, gdyż można je znaleźć nawet we własnym ogródku, jednak znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z gotowych mieszanek, które spotęgują efekt działania ziół.

 

  1. Zioła – naturalne lekarstwo

  2. Mieszanki ziołowe – uniwersalność

  3. Najpopularniejsze składniki mieszanek ziołowych

 

Zioła – naturalne lekarstwo

 

Zioła można spotkać praktycznie wszędzie, choć niewiele osób potrafi już na pierwszy rzut oka ocenić ich przydatność. W przeciwieństwie do sporej części lekarstw nie zawierają one żadnych składników, które mogą wywołać efekty uboczne, dlatego też może je stosować praktycznie każdy. Zioła mają różnorakie zastosowania, a ich zaletą jest między innymi to, iż można z nich tworzyć mieszanki ziołowe o różnym składzie. W żaden sposób nie wpłynie to na efekty lecznicze, a czasami nawet wręcz przeciwnie – niektóre rośliny są znacznie efektywniejsze, gdy znajdują się wspólnie z innymi w jednej mieszance. Mieszanki ziołowe są efektem pracy specjalistów, którzy potrafią odpowiednio dobrać składniki i stworzyć z nich nie tylko lekarstwo na określone dolegliwości, ale również całkiem oryginalną kompozycję.

 

Mieszanki ziołowe – uniwersalność

 

Mieszanki ziołowe może stosować praktycznie każdy. Nieważne czy jesteś osobą młodą, czy starszą, mężczyzną czy kobietą, nawet w ciąży. Zioła mogą wykorzystywać w procesie leczenia wszyscy, choć oczywiście istnieją mieszanki, które dają znacznie lepszy efekt w określonych przypadkach. Najpopularniejsze są ziołowe wywary, które przygotowujemy zalewając określoną dawkę roślin wrzątkiem. Ale można również jedynie wdychać lecznicze opary podczas procesu inhalacji. Mieszanki ziołowe są pomocne nie tylko w przypadku chorób, mają one również działanie wspomagające odporność, redukujące zmęczenie czy bezsenność. Ze względu na duży wybór mieszanek bez trudu można znaleźć taki ich rodzaj, który będzie najskuteczniejszy na dolegliwości, na które się uskarżamy.

 

Najpopularniejsze składniki mieszanek ziołowych

 

Po jakie zioła sięgamy najchętniej? Z pewnością będzie to rumianek, a raczej jego kwiat. Herbatkę rumiankową spożywał lub podawał dziecku zapewne każdy z nas. Świetnie działa na rozluźnienie mięśni, pomaga uregulować trawienie i ukoić bóle brzucha. Nic więc dziwnego, iż jest jednym ze składników wielu rodzajów mieszanek ziołowych. Równie chętnie wykorzystywana jest szałwia, ze względu na swe właściwości antyseptyczne oraz wspomaganie pracy wątroby i nerek. Mieszanki ziołowe zawierające szałwię są powszechnie stosowane przy pielęgnacji jamy ustnej i gardła. Z kolei dziurawiec, a w zasadzie jego pędy to świetne lekarstwo poprawiające nastrój, dlatego chętnie stosowany jest przy złym samopoczuciu. Mieszanki zawierające tę roślinę polecane są zwłaszcza kobietom w okresie przedmiesiączkowym i podczas menopauzy. To oczywiście tylko mała cześć dobrodziejstw, jakie oferuje nam matka natura. Gotowe zestawy, dostępne na stronie: https://www.izielnik.pl/mieszanki-ziolowe można dopasować do swych indywidualnych potrzeb i wykorzystać moc ziół, by podreperować własne zdrowie.

 

Artykuł sponsorowany