Jak wybrać dobry zegarek sportowy?

Gadżet sportowy

Tak osoby młodsze, jak i starsze coraz częściej stawiają na spędzanie wolnego czasu w sposób aktywny. Jeśli więc decydujemy, że będziemy w miarę regularnie biegać, powinniśmy zaopatrzyć się nie tylko w buty zapewniające wygodę oraz oddychające ubranie, ale także w zegarek wyposażony w pulsometr. Oczywiście, nie jest to sprzęt pierwszej potrzeby, często może się jednak przydać. Na co zatem zwrócić uwagę poszukując zegarka sportowego?

W pierwszej kolejności warto zdać sobie sprawę z tego, że nie ma czegoś takiego, jak idealny zegarek sportowy. Na samym początku powinniśmy więc spytać się o to, w jakim celu chcemy go stosować. Ułatwi nam to sprecyzowanie oczekiwań. Najważniejszym zadaniem stojącym przed pulsometrem jest mierzenie tętna. Oczywiście, zegarek sportowy może być też wyposażony w dodatkowe funkcje takie, jak możliwość liczenia kalorii, stoper oraz GPS. Zegarki coraz częściej łączą się też z komputerem, aby przekazywać informacje o odbytym treningu i jego charakterze. Niektóre można też sparować z telefonem komórkowym. Modele najprostsze z kolei poinformują nas przede wszystkim o aktualnym tętnie i czasie trwania treningu. Już ten krótki opis uświadamia nam, że inny zegarek przyda się biegaczowi amatorowi, a inny – osobie, która próbuje swoich sił w triathlonie.

Same ceny pulsometrów są zresztą zróżnicowane, zegarek może więc kosztować zarówno 100, jak i 3000 PLN. Jeśli więc dopiero zaczynamy naszą przygodę z bieganiem, możemy założyć, że nie musimy sięgać po jeden z najdroższych modeli. Jeśli zaś planujemy korzystać z ćwiczeń w klubie, z powodzeniem wystarczy nam rozwiązanie mierzące czas, tętno i spalane kalorie. Funkcja pomiaru tętna tylko pozornie wydaje się przy tym mniej istotna. Może nam wiele powiedzieć o nas samych, powinna więc działać nie tylko w czasie treningu, ale i wtedy, gdy odpoczywamy. Niektóre modele posiadają też czujnik przyczepiony do buta. Pozwala to na mierzenie tempa i dystansu w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli jednak zastanawiamy się nad regularnym bieganiem i mamy rozpisany plan, warto pomyśleć o kilku funkcjach dodatkowych.

Jedną z ciekawszych są międzyczasy, czas bieżącego okrążenia może nam bowiem powiedzieć znacznie więcej niż czas ogólny. Jeśli robimy interwały lub zakładamy osiągnięcie konkretnego czasu na dystansie, możemy śledzić nasze tempo i dostosowywać do niego bieg. Jeśli trening nie jest łatwy, szkoda naszego czasu na wykonywanie skomplikowanych obliczeń w oparciu o czas ogólny. Aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest również wyświetlacz, w tym zwłaszcza jego czytelność. Zegarek powinien być też wyposażony w funkcję podświetlania ekranu wraz z możliwością jej łatwego uruchomienia. Docenimy ją trenując późnym popołudniem oraz wieczorem. Jeśli podczas treningów nie wykonujemy kolejnych okrążeni po stadionie, dobrym rozwiązaniem okaże się zegarek z GPS-em. Jeśli zegarek posiada nie tylko tę funkcję, ale również możliwość dokonania synchronizacji z komputerem, już po zakończeniu treningu informacje na jego temat można przekazać komputerowi. Na mapie można wówczas zobaczyć i przeanalizować trasę naszego biegu. Ta ciekawa funkcja może być bardziej korzystna niż się tego spodziewaliśmy, przyczynia się bowiem do tego, że jesteśmy bardziej zmotywowani.

Osoby odchudzające się, które chcą wytrwać przy aktywności fizycznej, powinny zaopatrzyć się w zegarek dysponujący licznikiem kalorii. Już po zakończeniu treningu można się wtedy dowiedzieć, jak bardzo owocne były nasze ćwiczenia. Tu pojawia się jednak kolejna kwestia, której nie można zignorować, nawet najciekawsze funkcje nie zdają się bowiem na wiele, jeśli nasz zegarek jest wyposażony w słabą baterię, a tym samym szybko się rozładowuje. Jest to problem, który znany jest zwłaszcza właścicielom zegarków z GPS-em, które mogą pracować maksymalnie 10 godzin z włączonym modułem. Oczywiście, nie jest to czas niewystarczający, chyba, że zdecydujemy się na pokonanie ultramaratonu. Niekiedy przewidujemy, że zegarek znajdzie zastosowanie nie tylko na lądzie, ale i w wodzie. W takim przypadku należy postawić na modele wodoodporne z paskiem mierzącym puls dostosowanym do panujących w wodzie warunków. Pomocne może okazać się również zadanie sobie pytania o to, czy zegarek sportowy będzie używany przez nas również na co dzień. Tańsze modele z pewnością nie będą w tym kontekście najlepszymi rozwiązaniami ze względu na ich niskie walory estetyczne. W takim przypadku często nie ma alternatywy dla wyboru zegarka znajdującego się na nieco wyższej półce cenowej.

Jeśli nie biegamy sami, dobrze zadbać o to, aby pulsometr był wyposażony w sygnał kodowany. Pozwoli to na przeciwdziałanie sytuacji, w której inne urządzenia zakłócałyby jego pracę. Oferta zegarków sportowych charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, którego warto mieć świadomość. W rezultacie jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie są nasze potrzeby i czego oczekujemy od samego czasomierza. Nie warto przy tym ignorować dodatkowych funkcji, okazuje się bowiem, że dobrze dobrany zegarek nie tylko kontroluje proces treningowy, ale również motywuje nas do jeszcze większego wysiłku. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy przygodę z bieganiem, warto zastanowić się nad sensem zakupu dość drogiego urządzenia. W sprzedaży można znaleźć pulsometry wielu firm, model odpowiedni dla siebie z pewnością znajdziemy więc bez konieczności ponoszenia wygórowanych kosztów.