Zostań instruktorem snowboardu!

Snowboard to ekstremalny sport dla odważnych ludzi. Jeśli lubisz szybką jazdę i adrenalinę naucz się jazdy na desce snowboardowej i zostań instruktorem!

Snowboard – pierwsze kroki

Każdy, kto nie zapada w zimowy sen, tylko ma ochotę być aktywnym przez cały rok, powinien nauczyć się podstaw jazdy na sprzętach zimowych. Jednym z nich jest snowboard. Powstał w latach 60. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie eksperymentowano z „surfingiem na śniegu”. Swoją charakterystyką przypomina narty, ale jest też związany z innymi sportami, w których wykorzystuje się deskę (skateboard, surfing).

Kurs na instruktora snowboardu

Każdy miłośnik tego sportu – zaawansowany lub początkujący - może w przyszłości zachęcać do jego uprawiania innych ludzi. Instruktor snowboardu to sezonowy, ale opłacalny zawód. Oprócz pasji, może nam przynieść satysfakcjonujące pieniądze. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę kursów, dzięki którym uzyskamy odpowiednie kwalifikacje – zaświadczenie i certyfikat (w tym możliwość uzyskania licencji PZN). Szkolenia obejmują zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Każdy kurs kończy się egzaminem.

 

 

Sprzęt do snowboardu

Żeby znaleźć odpowiedni sprzęt, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania. Tak jak w każdym przypadku, czasem lepiej wydać większe pieniądze na potrzebną rzecz, ale cieszyć się jej niezawodnością i solidnością przez lata.

Deski snowboardowe

Żeby jeździć jak profesjonalista, musimy zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Jednak, jeśli są to początki naszej przygody ze snowboardem, to wystarczy nam miękka deska snowboardowa, na której nauczymy się panować nad sprzętem i naszym ciałem. Zachowanie równowagi to podstawa w snowboardzie. Gdy nam się to uda, dopiero wtedy możemy rozglądać się za lepszym sprzętem, tj. twardą deską snowboardową. Jej wymiary muszą być dobrze dopasowane do naszego ciała (tj. do naszego wzrostu, wagi oraz rozmiaru stopy) - nie może być ona dla nas ani za szeroka ani za długa.

Jak zmierzyć idealną deskę snowboardową? Najlepiej, żeby wysokością sięgała nam brody, a jej szerokość nie była mniejsza niż nasze stopy.

deska snowboardowa

Buty snowboardowe

Kolejny istotny element wyposażenia każdego snowboardzisty to buty. Muszą być one mocno zawiązane, ponieważ im ciaśniej (ale też nie za ciasno), tym lepiej wtedy operować deską. Nie zapomnijmy o grubych i długich skarpetach!

Kask snowboardowy

Snowboard to ekstremalny sport, także do jego uprawiania koniecznie musimy założyć kask, który będzie nas chronił przed ewentualnymi urazami. Musi on być idealnie dopasowany, aby nie zsuwał nam się z głowy. Kask nie może być ani za duży, ponieważ wtedy może nam zasłaniać pole widzenia, ani też za ciasny, bo może utrudniać krążenie i będzie nam słabo podczas jazdy.

Spodnie i kurtki snowboardowe

Do podstawowego odzienia snowboardzisty zaliczamy kurtkę, spodnie, rękawiczki, czapkę. Musimy pamiętać, aby były one nieprzemakalne i zezwoliły skórze na swobodne oddychanie. Pamiętajmy też o goglach, które zapewnią nam dobrą widoczność przez całą jazdę.

Upadki - nie takie straszne

Dobrym pomysłem jest ćwiczenie.. upadków - je też zaliczamy do sztuki snowboardowej! Dzięki temu zmniejszymy ryzyko potencjalnych złamań w przyszłości. Pierwsza zasada to zaciskanie pięści – zabezpiecza to nadgarstek i palce. Jeśli upadamy twarzą do ziemi, powinniśmy spadać na przedramię (wciąż zaciskając pięści). Oprócz tego nie możemy prostować kolan - muszą być one cały czas lekko wygięte. Jeśli chcemy sobie zaoszczędzić bólu, pamiętajmy, aby nie spadać na kość ogonową.

Snowboard wymaga dużo praktyki – jej opanowanie zapewni nam dużo zabawy i niesamowitych wrażeń. Jeśli tylko poznamy podstawowe zasady, których będziemy przestrzegać, to nasza jazda będzie swobodna i będziemy mogli w pełni korzystać z uroków tego sportu.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum kursów instruktorskich - Green Way