Budowa i rodzaje rozdrabniaczy do gałęzi

Regularne przycinanie gałęzi drzew i krzewów stymuluje ich wzrost oraz sprzyja zagęszczaniu i rozwojowi nowych pędów. Co zrobić z powstałymi w ten sposób odpadami? Można je rozdrobnić za pomocą rozdrabniacza do gałęzi. Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci wybór i pracę z nim. 

Zasada działania i budowa rozdrabniacza do gałęzi

Klasyczny rozdrabniacz do gałęzi ma postać obudowy, w której znajduje się urządzenie tnące. Górna część służy do podawania gałęzi i liści. Następnie są one wprowadzane do komory z nożami i cięte na małe kawałki. Wióry są następnie wyrzucane z jednej strony urządzenia. Nie chcesz narobić bałaganu podczas pracy, więc możesz wybrać model ze specjalnym koszem. Pocięte kawałki wpadną do kosza, co ułatwi ich późniejszą utylizację.

Jakie są zastosowania zrębków drzewnych? Stanowią świetną ściółkę dla roślin. Można je dodać do pryzmy kompostowej, aby rozluźnić jej strukturę i stworzyć kompost z większą ilością próchnicy. 

Jakie są różne rodzaje rębaków do gałęzi?

Możemy spotkać się z następującymi typami rębaków w zależności od sposobu zasilania urządzenia:

  • - Rębaki do gałęzi ciągnikowe - wykorzystują pasek klinowy do napędzania silnika. Urządzenie jest łatwe w transporcie, ponieważ jest małe i lekkie.
  • - Rozdrabniacze do drzew z silnikiem diesla - są to duże maszyny, ale mają dużą moc. Ich moc waha się od 1 do 6 koni mechanicznych. Są one przeznaczone do rozdrabniania dużych materiałów i często posiadają automatyczne odciąganie gałęzi. Są one mniejsze niż narzędzia elektryczne i mogą być używane w dowolnym miejscu. Nie wymagają jednak zasilania elektrycznego do pracy. 
  • - Rozdrabniacze elektryczne do usuwania gałęzi - są lekkie, co ułatwia ich transport w wybrane miejsce. Muszą jednak znajdować się w pobliżu źródła zasilania. Nadają się do małych ogrodów i do rozdrabniania mniejszych gałęzi. Nie są zbyt mocne i wymagają dużej siły do obsługi.

Szczegółowy przegląd narzędzi do rąbania drewna i oraz porady znajdziesz na https://rabanie-drewna.pl/

wiewiórka obok gałęzi

Rębaki do gałęzi można również łatwo podzielić stosując jako kryterium rodzaj mechanizmu tnącego. Można wyróżnić następujące rębaki:

  • - z klasycznymi nożami - coraz rzadziej spotykane ze względu na brak odpowiedniego zabezpieczenia operatora; Są bardzo wydajne, ale mają dużą siłę cięcia. Mogą nam służyć przez długi czas, nawet jeśli używamy ich do cięcia dużych gałęzi.
  • - z nożami ślimakowymi są bardzo skuteczne, ale mają ograniczoną siłę cięcia. Mogą nam służyć przez długi czas, nawet jeśli używamy ich do rąbania grubych gałęzi. 
  • - z rolką zębatą - zwaną również zębatką. Ze względu na ich skomplikowaną budowę, można nimi ciąć bardzo grube elementy.
  • - z turbiną - są też trwałe i dobrze spełniają swoją rolę. Ich wadą jest duży pobór mocy. Połączone są z turbiną za pomocą łopatek. Są one wydajne, ale zużywają dużo więcej energii elektrycznej.