Cofamy czas - krótki przegląd najciekawszych faktów z historii zegarków

Czas biegnie nieubłaganie i jak dotąd nie udało się opracować skutecznej metody, która pozwoliłaby go zatrzymać. Od zawsze jego upływ i związane z nim zmiany interesowały ludzkość. To właśnie z owej fascynacji zrodziła się chęć jego dokładnego oznaczenia. Sama metoda obserwacji księżyca okazała się niewystarczająca, dlatego też potrzebny był lepszy sposób.

Odpowiedzią na potrzeby ludzkości stały się pierwsze prototypy zegarów, czyli tracze słoneczne, których pozostałości zostały odnalezione przez archeologów w Egipcie. Pierwsze z nich datuje się na 3000 lat p.n.e. Zgodnie z nazwą, głównym „mechanizmem” ich działania było słońce. To jego bieg wyznaczał kolejne godziny. Niestety wraz z jego zanikiem i nadejściem wieczoru problem oznaczenia czasu pojawiał się na nowo. Dlatego też tarcze słoneczne zaczęto zastępować kolejnymi formami zegarów, których działanie stawało się coraz bardziej precyzyjne. Zapraszamy na krótką podróż w czasie, która pomoże przybliżyć ciekawą historię zegarków – od starożytności aż do czasów współczesnych.

W pogoni za czasem

Pierwsze zegarki, które zaczęły się pojawiać w miejsce tarcz słonecznych, były mało precyzyjne, a ich działanie najczęściej uzależnione od sił natury. Tak właśnie powstały zegary wodne, ogniowe czy też olejowe. Dopiero w XIII wieku pojawiły się pierwsze mechaniczne czasomierze, przeważnie wykonywane z żelaza, wyposażane w dzwony i kuranty. Najczęściej umieszczano je w klasztorach, w różnych miastach całego świata. Mniejsza wersja zegarka – zegarek kieszonkowy – powstała w Norymberdze. Do jego stworzenia użyto żelaza. Czas jego pracy wynosił zaledwie 40 godzin, a rozmiary pozwalały na swobodne umieszczenie w kieszeni płaszcza lub sakiewce.

Następnie pojawiły się zegarki, które stanowiły jednocześnie element biżuterii – zegarki na łańcuszkach, jak również w formie broszek i naszyjników. To właśnie one stały się pierwowzorem dla zegarków na rękę. Wraz z upływem czasu zegarki na rękę zaczęły być produkowane na szerszą skalę, a ich mechanizm był wciąż udoskonalany, aż do momentu wynalezienia mechanizmu kwarcowego, co nastąpiło dopiero w 1967 roku.

Zegarek na miarę XXI wieku

Współczesne zegarki są bardzo dokładne, a pomiar czasu przy ich użyciu niezwykle łatwy. Zegary na stałe wpisały się w domowe aranżacje i miejsca publiczne. Spotkać je można praktycznie wszędzie – na wieżach kościołów i ratuszy, budynkach instytucji publicznych, sklepach, a także w poczekalniach dworcowych i lekarskich, czyli wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie, dla których upływ czasu ma znaczenie. Zegarek zawładnął też przegubami naszych dłoni. Zegarki na rękę od lat cieszą się ogromną popularnością. Poza tradycyjnymi, prostymi modelami można znaleźć i te, które wyposażono w dodatkowe funkcje pozwalające ocenić upływ czasu w mniejszych jednostkach niż minuta, czy nawet sekunda.

Obecnie zegarek na rękę jest nie tylko praktycznym dodatkiem, ale też efektowną ozdobą. Zaawansowany postęp technologiczny pozwolił na stworzenie zegarków elektronicznych, w których czas wyświetlany jest na traczy zegara pozbawionej tradycyjnych wskazówek. Elektroniczne zegarki znalazły swoje zastosowanie w telefonach i innych urządzeniach mobilnych, stając się stałym elementem ich budowy. Jak więc można zauważyć, zegarki zupełnie zawładnęły współczesnym światem i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić.

Materiał zewnętrzny