Aromaterapia w walce ze stresem

Olejki eteryczne cieszą się ogromną popularnością jako rozwiązania, które sprawdzają się jako środki łagodzące różnego rodzaju dolegliwości. Korzyści z ich stosowania czerpiemy i wówczas, gdy walczymy ze stresem bez względu na to, z jakim jego stadium mamy do czynienia. Najlepsze rezultaty przynosi aromaterapia w postaci masażu oraz relaksującej kąpieli. Dzieje się tak dlatego, że zawarte w olejkach substancje wpływają korzystnie na całe nasze ciało przywracając harmonię organizmowi.

Oczywiście, nie zawsze możemy pozwolić sobie na całościowy masaż, zawsze jednak skusić się choćby na masaż miejscowy. Może on dotyczyć między innymi obręczy barkowej, okazuje się bowiem, że to właśnie na barkach stres w pierwszej kolejności informuje o swojej obecności. Nie można zapominać jednak i o tym, że choć terapia olejkami eterycznymi jest skuteczna, jej efektów nie odczujemy natychmiast. Aromaterapii nie można zatem porównywać do pigułki przyjmowanej, gdy boli nas głowa. Jeśli jednak zastosujemy dobry aromat i właściwą technikę masażu – z pewnością poczujemy ulgę. Najlepsze efekty przynoszą w tym kontekście masaże częste i systematyczne, warto też zaufać kąpielom, inhalacjom oraz kompresom zawierającym olejki eteryczne.

Tu warto wspomnieć o prawidłowym doborze olejków, brak pewnej wiedzy w tym zakresie sprawia bowiem, że niejednokrotnie stosujemy takie, których efekty wzajemnie się wykluczają. Jeśli jednak nauczymy się je łączyć, z pewnością szybko pozbędziemy się męczących nas dolegliwości. Co więcej, załagodzimy nie tylko fizyczne, ale i emocjonalne objawy stresu.

Jak stosować olejki eteryczne?
Nie ma jednego skutecznego sposobu stosowania olejków eterycznych. Często wykorzystuje się je do masażu ciała, aromatyzowania pomieszczeń, bywa zaś i tak, że decydujemy się na skroplenie olejkami wysuszonej kompozycji kwiatowej lub ziołowej stanowiącej jedną z dekoracji na biurku albo komodzie. Za każdym razem wykorzystuje się przy tym ich nieco inną ilość. Olejków warto też używać podczas kąpieli. Co ciekawe, ich rodzaj zmienia się w zależności od tego, czy kąpiemy się wieczorem, czy też rano, za każdym razem przyświeca nam bowiem odrobinę inny cel. Rano chcemy poczuć się rześko i odzyskać witalność, wieczorem zaś myślimy przede wszystkim o tym, aby się zrelaksować i wyciszyć. Innym dobrym sposobem może być zrelaksowanie za ich pomocą stóp przez masaż. Olejki można też wykorzystywać w kominku aromaterapetycznym, choć już po zakończeniu tego nietypowego seansu nie zaszkodzi, jeśli przewietrzymy pomieszczenie.

Z aromaterapii warto też korzystać w tych miejscach, w których często przebywamy. Tu ciekawym rozwiązaniem jest choćby rozmieszczenie kilku kropel olejków na tkaninie w samochodzie. Zawsze warto też mieć przyjemny aromat ze sobą, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby delikatnie skroplić ulubionym olejkiem chusteczkę i sięgać po nią w ciągu dnia. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście olejek z lawendy, mandarynki, pomarańcz, neroli i olejek ylang-ylang mają one bowiem właściwości wyciszające i relaksujące. 

Jeśli coraz częściej odczuwamy apatię i znużenie, dobrym pomysłem może okazać się oryginalne połączenie olejków z grejpfruta, rozmarynu oraz lawendy. Gdy zaś doskwiera nam przejmujące zmęczenie i zmagamy się z brakiem witalności, pomoże nam olejek z bazylii, czarnego pieprzu i cytryny. Jeśli nasz stres ma jedynie krótkotrwały charakter oraz w przypadku, w którym zaczynamy dopiero borykać się z tym problemem, pomoc może nam nieść oryginalna mieszanka, na którą składają się olejki z lawendy, drzewa sandałowego i bergamotki. Dobrym pomysłem jest stosowanie ich tak podczas porannej kąpieli, jak i w trakcie masażu. 

Nieco inaczej należy postępować wówczas, gdy stres utrzymuje się już od jakiegoś czasu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem wydaje się taka mieszanka olejków, dzięki którym szybko poradzimy sobie z przykrymi dolegliwościami takimi, jak choćby bóle głowy, problemy ze spokojnym snem, a nawet stany depresyjne. Jeśli więc chcemy rozwiązania o działaniu uspokajającym, które pomoże nam osłabić lęki, stany przygnębienia i frustrację, której powody często nie są dla nas zrozumiałe, powinniśmy sięgać po mieszanki olejków z lawendy, wetiwery oraz relanium. Ciekawym połączeniem jest też mieszanka olejków z cyprysa, kocanki, rumianku oraz lawendy. Jeśli przygotujemy ją w specjalnym kominku aromaterapeutycznym  na dwie godziny przed snem, możemy liczyć, że sen będzie spokojny i odprężający, olejki te likwidują bowiem napięcie nerwowe.