Co warto wiedzieć o antykoncepcji transdermalnej?
Choć nie możemy narzekać na brak dostępu do danych na temat antykoncepcji transdermalnej, kobiety nadal mają problemy ze zdobyciem wiedzy na jej temat. Niemal sześćdziesiąt procent nie wie nawet, jak często zmieniany jest plaster, a niemal połowa nie ma pojęcia, czy jest to rozwiązanie atrakcyjne dla pań, które uprawiają sport. Warto zatem obalić najczęściej pojawiające się mity i przybliżyć rzeczywiste informacje na ten temat.
Czy miejsce naklejenia plastra ma wpływ na jego skuteczność?
Statystyki potwierdzają, że niemal co trzecia kobieta jest przekonana, że o skuteczności plastra w dużej mierze przesądza to, gdzie jest on naklejony. Tymczasem, jeśli zadbamy o to, aby został przyklejony we właściwy sposób, jego bezpieczeństwo będzie jednakowo duże bez względu na to, czy pojawi się na ramieniu, podbrzuszu, czy też na pośladku. Oczywiście, za każdym razem ważne jest, aby był to obszar ciała, który nie grozi, że sam plaster ulegnie zagięciu albo zerwaniu przez noszone przez nas ubranie. Istotne jest również to, czy kobieca skóra jest przygotowana we właściwy sposób na jego naklejenie, musi być to zdrowy, suchy, oczyszczony i nieowłosiony fragment ciała.
Czy plaster antykoncepcyjny jest bezpieczny, jeśli sięga po niego kobieta uprawiająca sport?
Choć dla wielu kobiet jest to spore zaskoczenie, nie ma żadnych ograniczeń odnoszących się do stosowania antykoncepcji transdermalnej i aktywności fizycznej. Owszem, sport często wiąże się tak z wysokimi temperaturami, jak i z wilgotnością, ani w jednym, ani w drugim przypadku nie mamy jednak do czynienia z czynnikami mającymi wpływ na poziom uwalnianych przez plaster hormonów. Nie zmienia się też jego przyczepność, z plastrem można więc przebywać w saunie, na basenie i na siłowni. Jedynym zagrożeniem jest umieszczenie go w miejscu, w którym jest narażony na zerwanie, takim, jak talia.
Czy promieniowanie UV wpływa na skuteczność plastra?
Niemal sześćdziesiąt procent kobiet nie wie, czy plastry antykoncepcyjne mogą być wystawiane na działanie promieni słonecznych bez wpływu na ich skuteczność. Na szczęście, nowoczesna antykoncepcja transdermalna radzi sobie z tym problemem naprawdę dobrze. Stosowanie jej nie ogranicza naszych możliwości w zakresie kąpieli słonecznych, choć panie ze skłonnością do melanodermii powinny zachować pewną ostrożność w tym zakresie. W ich przypadku jednak ostrożność ta jest zalecana również w kontekście antykoncepcji doustnej.
Czy antykoncepcja transdermalna może być stosowana przez kobiety z nadwagą?
Choć każdy rodzaj plastrów ma indywidualne wytyczne w tym zakresie, co do zasady, panie, których waga przekracza 90 kilogramów oraz te, które mają wysoki BMI muszą liczyć się z tym, że nie pozostanie to bez wpływu na poziom stężenia hormonów dostarczanych do organizmu przez system transdermalny. Nie ma takich badań, które jednoznacznie wskazywałyby na brak skuteczności nowoczesnych plastrów antykoncepcyjnych w przypadku kobiet z nadwagą, nie ulega jednak wątpliwości, że otyłość zwiększa ryzyko powstania zakrzepów i to przy każdym rodzaju antykoncepcji hormonalnej.
Czy skuteczność antykoncepcji transdermalnej zmienia się po wypiciu alkoholu?
Wbrew obawom wielu kobiet, spożywanie alkoholu nie ma wpływu na skuteczność środków antykoncepcyjnych, co odnosi się również do plastrów. Hormony znajdujące się w plastrach są podawane przez skórę, a to sprawia, że do organizmu kobiety trafia ich stała dawka. Jest to szczególnie ważne w przypadku dolegliwości pokarmowych, w tym biegunek i wymiotów.
Czy większa dawka hormonów w plastrach antykoncepcyjnych sprawia, że są one gorzej tolerowane przez organizm?
Dla przezskórnej formy działania antykoncepcji charakterystyczne jest to, że zapewnia ona stały poziom wchłaniania hormonów do kobiecego organizmu i to bez wahań ich stężenia. Nowoczesne plastry mogą więc zawierać niższe dawki hormonów, co sprawia, że organizm lepiej je toleruje, a do tego zmniejsza się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych takich, jak krwawienia między cyklami, bóle głowy i bóle brzucha. Decydując się na nowoczesną antykoncepcję transdermalną nie trzeba też obawiać się o zagrożenia związane z jej odwracalnością. Po odstawieniu plastrów płodność kobiety powraca do takiego stanu, w jakim znajdowała się przed zapoczątkowaniem ich stosowania.
Czy antykoncepcja transdermalna może być stosowana przez kobiety karmiące piersią?
Okres karmienia piersią jest tym, w czasie którego nie powinno się stosować żadnej antykoncepcji hormonalnej, w której składzie znajdują się estrogeny. Potrafią one nie tylko zmieniać skład mleka, ale również prowadzić do zahamowania laktacji. Co więcej, substancje znajdujące się w środkach antykoncepcyjnych są w stanie, razem z mlekiem matki, przenikać do dziecięcego organizmu.