Jak działają wszywki z esperalu?

Na temat wszywek wykorzystywanych przy leczeniu alkoholizmu narosło wiele mitów, przez co część osób nie potrafi się zdecydować na ich zastosowanie. W związku z tym przygotowaliśmy opis wszywek oraz zestawienie najważniejszych informacji na temat esperalu.

  1. Czym tak naprawdę jest esperal?
  2. Jak działa wszywka?
  3. Przebieg zabiegu wszycia esperalu

Mamy nadzieję, że ułatwi ci to uzyskanie profesjonalnego wsparcia w przypadku leczenia alkoholizmu u siebie lub u bliskiej osoby.

Czym tak naprawdę jest esperal?

Esperal to specjalnie zaprojektowany lek, który zawiera aktywną substancję o nazwie Disulfiram. Można go znaleźć w dwóch postaciach. Pierwszą - mniej popularną - są tabletki, które pacjent powinien połknąć. Drugą z nich jest popularna wszywka alkoholowa. Niezależnie od wybranej postaci, lek dostępny jest wyłącznie na receptę. Chociaż samo wszycie esperalu nie załatwia problemu alkoholowego, to w większości przypadków stanowi świetne uzupełnienie innych terapii. Nic więc dziwnego, że tak wielu specjalistów zaleca implantację esperalu jako działanie pomocnicze w leczeniu uzależnień. 

Jak działa wszywka?

Działanie wszywki, a dokładniej Esperalu polega na blokowaniu enzymu biorącego udział w procesach metabolizmu alkoholu w ludzkim organizmie. Przekłada się to na gromadzenie metabolitów, których wpływ na organizm można porównać do odczuć, które powszechnie określa się kacem. Jest on jednak dużo silniejszy, dlatego pacjenci z wszywką powinni mieć świadomość tego, że jeżeli zdecydują się na spożycie alkoholu, to będą mieli przez to bardzo uciążliwe i negatywne objawy. Dodatkowo w przypadku większych ilości alkoholu, jego spożywanie może przynieść efekty zagrażające zdrowiu i życiu. Nieprzyjemne objawy występują już po pięciu do dziesięciu minut od spożycia, co w przypadku wielu osób okazuje się skutecznym zabezpieczeniem przed sięgnięciem po butelkę. Zniechęcenie alkoholika do spożywania nie jest jednak równoznaczne z wyleczeniem alkoholizmu i zarówno osoba chora, jak i jej najbliżsi muszą mieć tego pełną świadomość. W związku z tym dużym błędem jest rezygnowanie z terapii i poleganie wyłącznie na wszywkach. Jednocześnie odpowiednio prowadzona terapia połączona z prawidłowym zaaplikowaniem wszywki esperalu daje duże szanse na wyjście z uzależnienia.  

Przebieg zabiegu wszycia esperalu

Jak można przeczytać na stronie centrum medycznego https://medjol.pl/wszywki specjalizującego się w leczeniu uzależnień, zabieg wszycia esperalu wcale nie jest skomplikowany, więc nie należy się go obawiać. Z reguły chirurg jako miejsce wszycia tabletki wybiera górną część pośladka, przy czym na życzenie pacjenta można to zrobić również w innych miejscach. Na początku lekarz wykonuje miejscowe znieczulenie, a następnie dokonuje nacięcia skóry, w którym dojdzie do wypreparowania kanału z disulfiramem. To właśnie tutaj zostaną wprowadzone tabletki Esperalu. Dla wielu osób zaskoczeniem może być zastosowana tu liczba mnoga, bo chociaż powszechnie stosuje się określenie wszywka, to składają się na nią od kilku do kilkunastu tabletek. Standardowo przyjmuje się, że jedna tabletka powinna przypadać na 10 kilogramów masy ciała. Po niecałych dwóch tygodniach od wszycia esperalu można ściągnąć szwy. Efekty zabiegu będą widoczne przez osiem miesięcy, dlatego warto wykorzystać ten czas na skorzystanie z pomocy terapeuty od uzależnień. W razie potrzeby zabieg można oczywiście powtórzyć, jednak zawsze należy pamiętać o tym, że powinien on być przeprowadzany wyłącznie przez specjalistę, który zapewni odpowiednio sterylne warunki.

Artykuł sponsorowany