Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?

Zapalenia dziąseł zdarzają się dość powszechnie i większość z nas w ciągu swojego życia spotka się z nimi przynajmniej raz. Nie jest to przypadłość przyjemna, niemniej jednak przy poznaniu symptomów możemy ją łatwo rozpoznać i szybko rozpocząć leczenie. Co warto wiedzieć o zapalaniu dziąseł?

Choroby dziąseł rozwijają si stopniowo, dlatego najczęściej na początku nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia. Głównym powodem powstawania zapaleń dziąseł są bytujące w jamie ustnej bakterie.

Jeżeli nie damy o higienę, bakterię zaczynają namnażać się i wydzielać szkodliwe dla zębów toksyny. Dochodzi do powstania płytki bakteryjnej oraz w konsekwencji kamienia nazębnego, który jest już niemożliwy do samodzielnego usunięcia. Na tym etapie możemy już zauważyć wyraźne symptomy zapalenia dziąseł, które wymagają interwencji specjalisty.

Objawy zapalenia dziąseł:

  • kamień nazębny
  • cofanie się dziąseł – zęby wydają się dłuższe
  • krwawienie przy myciu zębów
  • nadwrażliwość na zimno, ciepło, potrawy słodkie
  • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł
  • rozpulchnienie dziąseł
  • przykry zapach z ust
  • niesmak
  • rozchwianie zębów

Jeżeli nie udamy się do stomatologa, w takim przypadku może dojść nawet do paradontozy – choroby, która prowadzi do wypadania zębów.

Kto jest najbardziej narażony na zapalenia dziąseł?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, zapalenia dziąseł mogą zdarzyć się u każdego. Jednak niektórzy są bardziej narażone na to schorzenie. Przede wszystkim pojawiają się one u osób niedokładnie myjących zęby lub też myjących je nieprawidłowo i twardą szczoteczką, która uszkadza dziąsła.

Także stany zapalne dziąseł częściej diagnozowane są u osób z wadami zgryzu oraz stłoczeniami zębów, u osób noszących protezy zębowe, a także u osób palących papierosy.

Jak leczyć stany zapalne?

Przede wszystkim warto udać się do stomatologa, który zaleci odpowiednie postępowanie. Gdy problemem jest tylko kamień, wtedy wykona on usługę higienizacji – skalingu i piaskowania w celu wyczyszczenia zębów.

Czasami zalecane są też leki, na przykład Glimbax (Glimbax.pl), który działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Dodatkowe informacje o leku Glimbax znajdziemy na stronie Glimbax.pl.

Materiał partnera zewnętrznego