Witamina C – owoce czy suplementy diety?
Witamina C występuje w wielu naturalnych produktach, m.in. w owocach. Oprócz tego warto wiedzieć, że istnieją owoce, które pomagają przyswoić jej wchłanianie do krwiobiegu. Jednym z nich jest kiwi.
Jeśli spożywamy owoce, to zwiększamy wchłanialność kwasu askorbinowego nawet pięciokrotnie więcej w porównaniu do wspierania się jedynie suplementami diety. Dodatkowo, dostarczona w ten sposób witamina C utrzymuje się w organizmie o wiele dłużej niż w przypadku spożywania samych suplementów.
Witamina C – trochę historii
Budowa chemiczna witaminy C została odkryta w latach 30. ubiegłego wieku. Wtedy też kwas askorbinowy został zsyntetyzowany do postaci kryształu. Co ciekawe, witaminę C, która znalazła się w produktach spożywczych uznawano za środek przeciwgnilcowy, tj. przeciwszkorbutowy. Szkorbut był zarazą na pokładach statków, gdzie marynarze przebywający w dłuższych rejsach mieli ubogą dietę. Brak witaminy C powodował, m.in. wybadanie zębów, dlatego posiłki osób, wyruszających w morskie podróże wzbogacone o takie potrawy, jak: kwaszona kapusta i cytrusy.
W drugiej połowie ubiegłego wieku utarło się przekonanie (notabene, trwające do dziś), że kwas askorbinowy pomaga w ogromnym stopniu zwalczyć przeziębienie. W rzeczywistości jest to błędne myślenie, ponieważ żadne badania nie wskazują na spektakularny wpływ witaminy C w walce z przeziębieniem – jedynie u ludzi, prowadzących aktywny tryb życia jej spożywanie może skrócić czas choroby nawet o połowę.
Jakie produkty są bogate w witaminę C – suplementy czy owoce?
Jeśli brakuje nam witaminy C, możemy ją w łatwy sposób dostarczyć do naszego organizmu spożywając dużo owoców i warzyw, które są jej bogatym źródłem. Jej największe zasoby posiada czerwona papryka, chrzan, dzika róża, czarna porzeczka, acerola, cytrusy: cytryna, grejpfruty, pomarańcze, kiwi, ananasy oraz jeżyny. Oprócz tego warto dodać - z owoców: jabłka, maliny, truskawki, a z warzyw - kalarepę, pomidory, groszek, kalafior, cebulę, szpinak. Co ciekawe, witamina C najlepiej zostanie zachowana w postaci zamrożonych owoców i warzyw.
Warto też sięgnąć po witaminę C w postaci suplementów diety (najlepiej w płynie). Jest to opcja dla osób zapracowanych i nie mających zbyt dużo wolnego czasu. Witamina w tej postaci jest łatwo przyswajalna, a jej spożywanie nie wiąże się z szeregiem innych czynności, takich jak obieranie owoców/warzyw czy wyciskaniem z nich soku.
Czy można przedawkować witaminę C?
Nie musimy się obawiać przedawkowania witaminy C. Kwas askorbinowy nie jest substancją toksyczną, a jeśli w naszym organizmie jest go za dużo, to nadmiar zostaje wydalony wraz z moczem. Organizm wysyła sygnały, że mamy w sobie za dużo kwasu askorbinowego – pojawiają się nudności, a nawet wysypka. Tak jak w każdym przypadku, trzeba znaleźć złoty środek i spożywać każdą substancję w umiarze. Wtedy mamy pewność, że pozytywnie wpływamy na nasz organizm, a nie szkodzimy mu.
Więcej informacji o witaminie C lewoskrętnej na stronie vitac.pl