Żurawina na pęcherz, wrzody i serce

Związek pomiędzy jedzeniem żurawiny a drogami moczowymi udało się wykazać już w 1840 roku. Współczesne badania potwierdzają, że żurawiana ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, dzięki temu będzie tak skuteczna w walce z infekcjami pęcherza moczowego czy niektórymi schorzeniami skóry oraz przy wrzodach żołądka.

Zdrowa żywność - co jeść?​Żurawiana była i jest stosowana na przeziębienie, anginę, problem z żołądkiem czy pęcherzem. Co bardzo ważne współcześnie wiele leków przygotowuje się właśnie w oparciu o żurawinę. Środowiskiem naturalnym są dla niej wysokie torfowiska, które zamieniają się w zarastające roślinnością zbiorniki wodne. To podłoże właśnie sprawia, że w żurawinie gromadzą się substancje o właściwościach prozdrowotnych między innymi takie, które chronią wątrobę, zmniejszają poziom cukru we krwi i wzmacniają siłę skurczu mięśnia sercowego. Jednak nadal najbardziej znany jest wpływ na układ moczowy.

Oprócz właściwości aseptycznych żurawina ma również właściwości odżywcze. To właśnie dla nas bardzo cenne źródło witaminy A, C oraz witamin z grupy B. najwięcej substancji odżywczych mają oczywiście świeże owoce. Dostępne od października do stycznia. Szczelnie pakowane będzie można przechowywać w lodówce nawet przez okres trzech miesięcy. Suszone zachowywać będą swoje właściwości przez kilka lat. Żurawina będzie dobrze znosić wysokie temperatury, gotowanie nie będzie niszczyć zawartych tam związków bakteriobójczych.

Żurawina - właściwości zdrowotne dla układu moczowego

W przypadku, gdy ktoś ma problem z infekcjami dróg moczowych szuka skutecznych metod na ich leczenie. Najczęściej dotyczy to kobiet, ponieważ mężczyźni mają ten problem osiem razy rzadziej. Z badań wynika, że około 30 procent kobiet w życiu przechodzi zapalenie pęcherza moczowego. Infekcje dróg moczowych wynikają z bakterii E.coli. Pojawiają się one w drogach moczowych i będą one działać w taki sposób, że zaczyna się tam rozwijać stan zapalny. Badania pokazują, że żurawina zmniejsza podatność na zapalenia, ponieważ działa ona w taki sposób, że skutecznie wypłukuje tą bakterię, która zapalenie powoduje. Pomaga ona również zapobiegać infekcjom pęcherza moczowego u osoby, które ma problem z całkowitym opróżnieniem pęcherza co dotyczy między innymi mężczyzn z przerostem prostaty. Żurawina przynosi również potrzebną pomoc dla osób, które mają założony cewnik albo też pojawiają się u nich zaburzenia neurobiologiczne, czyli w momencie, gdy ryzyko infekcji jest rzeczywiście bardzo duże. Zakłada się więc, że osoby, które mają skłonność do infekcji powinny przyjmować żurawinę, by ochronić się przed ewentualnymi nawrotami.

Żurawina suszona - zbawienne właściwości dla chorób serca

Flawonoidy, które znajdują się w żurawinie są rzeczywiście bardzo podobne do tych, które będą się znajdować w czerwonym winie. Dlatego właśnie jej spożywanie będzie dawać świetne efekty w zapobieganiu chorobom serca. Związki znajdujące się w żurawinie będą chronić przed pojawieniem się zakrzepów i mają one korzystny wpływ na rozszerzające się naczynia krwionośne. Będzie to również zapobiegać utlenianiu się cholesterolu a to gwarantuje, że mniejsze jest ryzyko asteriosklerozy i nie będzie problemów z zapychaniem się naczyń krwionośnych.

Przetwory z żurawiny - walka z wrzodami żołądka

Substancje, które znajdują się w żurawinie działają również tak, że są w stanie poradzić sobie z niektórymi bakteriami, które mogą powodować między innymi wrzody żołądka przed osadzaniem się na ściankach w układzie trawiennym.