Zalety kinesiotapingu

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, to zabieg z użyciem plastrów (tejpów). Zwiększają one powierzchnię pomiędzy skórą a powięzią (tkanką okalającą m.in. mięśnie). Przyspiesza to mikrokrążenie krwi i pozwala pozbyć się obrzęków. Zmniejsza tez ból i ryzyko kontuzji w sporcie.

Kinesiotaping – najważniejsze informacje

Kinesiotaping nazywany jest inaczej plastrowaniem dynamicznym. Używane są do niego taśmy kinezjologiczne, którymi okleja się ciało. Taśmy, zwane tez tejpami lub po prostu plastrami, są elastyczne i zostały wykonane z materiału o grubości zbliżonej do skóry człowieka. Zazwyczaj są produkowane z bawełny i kleju akrylowego. Są bezpiecznie – mogą być stosowane nawet przez kobiety w ciąży i starsze osoby.

Zmniejszenie bólu

Plastrowanie dynamiczne ma wiele zalet – jedną z nich jest zmniejszenie bólu. Dzieje się to poprzez oddziaływanie tejpów na receptory znajdujące się w skórze. Polega na naturalnym uśmierzaniu bólu. Jest skuteczny na bóle kręgosłupa, barków, kolan, a także te w okolicach przyczepów mięśniowych. Pomaga także przy ostrodze piętowej.

Przyspieszenie mikrokrążenia

Tejp jest przyklejany w taki sposób, że przestrzeń pomiędzy powięzią (błoną otaczającą mięśnie, więzadła i ścięgna) a skórą zwiększa się. Poprawia to krążenie krwi oraz limfy. Wspomaga leczenie obrzęków i leczy zaburzenia krążenia chłonki. Plastrowanie może być stosowane u osób, które maja wskazanie do drenażu limfatycznego.

Szybsze gojenie się tkanek

Tkanki po zabiegach, operacjach i urazach, goją się zdecydowanie szybciej, jeśli na skórze naklei się plaster dynamiczny. Oprócz tego kinesiotaping zmniejsza stany zapalne w organizmie. Może być też używane przy leczeniu blizn.

Leczenie urazów i zapobieganie kontuzjom

Plastrowanie dynamiczne stosuje się także w leczeniu różnego rodzaju urazów: skręceń stawów, zwichnięć, a także uszkodzeń więzadeł i mięśni. Tejpy stabilizują stawy i ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi. Dzięki temu mogą zapobiec kontuzjom podczas treningu.

Poprawa napięcia mięśniowego i zwiększenie siły

Kinesitaping pozwala także na zwiększenie siły oraz napięcia mięśniowego. Plastrowanie może być stosowane np. u dzieci i niemowląt z hipotonią, czyli słabym napięciem mięśniowym. Tejpy zwiększają zakres ruchu w mięśniach i stawach, co przekłada się na łatwiejsze wykonywanie niektórych ruchów w codziennym funkcjonowaniu. W ten sposób zwiększają też efektywność rehabilitacji i ćwiczeń podejmowanych w jej trakcie.

Kinesiotaping – przeciwwskazania

Istnieje niewielka liczba przeciwwskazań do stosowania kinesiotapingu. Są to: niezagojone rany oraz poważne choroby skóry, takie jak łuszczyca. Plastrów nie wolno naklejać u osób, które są poddawane zabiegom fizykoterapeutycznym, gdy nie ma możliwości wykonania ich przez powierzchnię plastra.

 

Materiał zewnętrzny