Zawód fizjoterapeuta

Fizjoterapia to ostatnimi czasy dziedzina o której słyszy się coraz więcej. Zawsze kojarzona była jedynie ze sportem i właściwym powrotem do formy zawodników, którzy doznali kontuzji. Kim więc jest fizjoterapeuta? Fizjoterapeuta to w pewnym stopniu zawód niezwykły, gdyż mimo wykształcenia medycznego nie jest lekarzem, nie jest też zwyczajnym masażystą, którego możemy spotkać w spa, nie jest też również magikiem uzdrawiającym nasze ciało. To osoba posiadająca wysokie kwalifikacje pozwalające na skuteczne leczenie narządów ludzkiego ruchu.

Sylwetka zawodu

Całkiem niedawno znacznie częściej słyszało się takie określenie jak rehabilitant niż fizjoterapeuta. I w zasadzie między tymi dwoma pojęciami różnica polega jedynie na nomenklaturze, gdyż zakres obowiązków jest jednakowy. Fizjoterapeuta to osoba posiadająca dyplom uczelni wyższej, której zadaniem jest, terapia chorych z wykorzystaniem bodźców fizycznych powszechnie znanych w fizjoterapii.  Wiedza jaką posiadają fizjoterapeuci ma charakter ściśle medyczny oraz bardzo mocno powiązana jest z tokiem nauczania medyków oraz pielęgniarek. Co więcej, zmiana jaka nastąpiła w nazewnictwie, gdzie rehabilitant został zastąpiony fizjoterapeutą wynika z międzynarodowych standardów i ujednolicenia nazwy na całym świecie.

Różnica między fizjoterapeutą i masażystą

Różnica jest zasadnicza i nie należy wymiennie stosować tych dwóch określeń. Warto zaznaczyć, że pojęcie fizjoterapeuty może w sobie zawierać pojęcie masażysty, jednak pod żadnym pozorem nie wolno uznać, że tak samo działa to w drugą stronę.

Miejsce pracy fizjoterapeuty nie może nosić miana innego niż gabinet fizjoterapii, wymogi NFZ stanowią jasno - pracujący tam muszą rozwiązywać przede wszystkim problemy natury medycznej. Zapewne w pierwszej kolejności będą zgłaszali się do nich pacjenci w trakcie rekonwalescencji po urazach bądź innych schorzeniach skierowani przez lekarza. Do gabinetu masażu zaś można udać się w związku z szeroko rozumianym relaksem. Masażysta nie musi mieć studiów wyższych w zakresie masażu, wystarczą jedynie odpowiednie kursy lub wykształcenie średnie-techniczne. Jego działania w żaden sposób nie muszą dotykać kwestii leczniczych, a wybierający to rozwiązanie powinni się liczyć, iż jego działania nie koniecznie muszą trwale pomóc w walce z dolegliwościami bólowymi.

 

Materiał zewnętrzny