Jaką rolę odgrywają witaminy obecne w stosowanych przez nas kosmetykach?

Witaminy w kosmetykach

Mówiąc o witaminach mamy na myśli dość szeroką grupę organicznych związków chemicznych. Nie ulega przy tym wątpliwości, że to właśnie one są gwarantami prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Już sama nazwa jest zresztą wymowna, pochodzi bowiem od łacińskiego słowa vita oznaczającego życie. Co ciekawe, historia witamin ma też polski epizod, ich odkrywcą i twórcą samej nazwy był bowiem Kazimierz Funk urodzony w 1994 roku w Warszawie. Niestety, tylko niewielką ilość witamin nasz organizm może wyprodukować samodzielnie. Większość z nich musi być więc dostarczana z zewnątrz. Jeśli wykorzystujemy kosmetyki z witaminami, a jednocześnie pamiętamy o korzyściach, jakie niesie za sobą zbilansowana dieta, możemy liczyć na to, że nasz organizm otrzyma te składniki w niezbędnej mu ilości.

W kosmetologii można przy tym wskazać na przynajmniej kilka witamin o szczególnie dużym znaczeniu. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o witaminie E oraz C. Również wprowadzenie witaminy A do kosmetologii można uznać za wielki przełom, jest to bowiem jedna z najskuteczniejszych substancji stosowanych w walce ze starzejącym się organizmem. Nie można też zapominać o znaczeniu, jakie mają witaminy z grupy B oraz nieoceniona witamina K. Dążenie do poprawienia kondycji skóry powinno bazować przede wszystkim na zdrowym odżywianiu. Nie można jednak zapominać i o tym, że duże znaczenie ma również używanie produktów do pielęgnacji. Kosmetyki dostępne na rynku mają w swoim składzie wiele substancji odżywczych, w tym właśnie minerały i witaminy.

Młodość i odnowa, czyli o witaminie A

Witamina A zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że stymuluje odnowę komórek, odmładza skórę i przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. Jest też nieoceniona podczas pielęgnowania skóry z trądzikiem i zaskórnikami. Nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale i odświeża koloryt cery, a do tego przyspiesza syntezę elastyny i kolagenu, co sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna. Wpływa też na tworzenie nowych naczyń krwionośnych. W szczególny sposób powinny się nią interesować osoby z cerą dojrzałą i zmęczoną oraz skłonną do trądziku. W kosmetykach występuje przede wszystkim jako retinol i jego estry, a także jako aciretyna i adapalen. W naturze można ją spotkać przede wszystkim w słodkich ziemniakach, przetworach mlecznych i tłustych morskich rybach.

Łagodzenie podrażnień i nawilżanie, czyli witamina B5

Witamina B5 zwraca na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na zdolność do absorbowania wilgoci, pełni więc tak funkcję nawilżającą, jak i zmiękczającą. Jest też znakomitym środkiem zatrzymującym wilgoć we włosach, a badania potwierdzają, że może je też wzmacniać. Przyspiesza gojenie się skóry i jest częstym składnikiem preparatów stosowanych na skórę oparzoną przez słońce. Najczęściej pojawia się jako D-pantenol, do diety można ją przy tym wprowadzić sięgając po otręby pszenne, ryby, pełne mleko, sery, wątróbkę, jaja i orzechy.

Świeżość i młodość, czyli witamina C

Witamina C to silny przeciwutleniacz neutralizujący wolne rodniki. Jest też składnikiem syntezy kolagenu zapobiegając starzeniu się skóry i redukując zmarszczki. Ma wpływ na ochronę skóry przed toksynami, a do tego zmniejsza stany zapalne. Jest też niezawodna, gdy konieczna jest poprawa uszkodzeń skóry spowodowanych przez promieniowanie UV. Można także na nią liczyć chcąc rozjaśnić cerę. Powinny się nią zainteresować osoby o cerze dojrzałej i skłonnej do trądziku. W kosmetyce pojawia się przede wszystkim jako palmitynian askorbylu, wprowadzenie jej do codziennej diety wymaga zaś jedzenia papryki, kapusty, szpinaku, brukselki, naci pietruszki oraz truskawek.

Wygładzanie i skuteczna ochrona, czyli witamina E

Dla witaminy E charakterystyczne jest przede wszystkim to, że mamy w jej przypadku do czynienia z przeciwutleniaczem chroniącym i naprawiającym skórę. Jest też uważana za skutecznego obrońcę przed wolnymi rodnikami szkodliwymi dla tkanek skóry. Jej stosowanie daje nam pewność, że skóra zostanie wygładzona i nawilżona. Możemy też liczyć na to, że będziemy zapobiegać przedwczesnemu jej starzeniu. Przydaje się w przypadku każdego rodzaju skóry, bez względu na nasz wiek. W kosmetologii pojawia się jako tokoferol, do codziennej diety można zaś ją wprowadzić sięgając po oleje roślinne, orzechy, jaja, marchew, brukselkę i szpinak.

Rozjaśnienie i wzmocnienie, czyli witamina K

Witamina K ma właściwości przeciwkrwotoczne, dzięki czemu wpływa na odpowiednią krzepliwość naszej krwi. Działa przeciwobrzękowo, a kosmetyki, które zawierają ją w swoim składzie, zwykle są też bogate w witaminę C oraz E. Przydaje się między innymi wówczas, gdy zmagamy się z problemem poszerzonych i pękających naczynek, poprawia bowiem koloryt skóry. W szczególny sposób interesują się nią osoby o cerze naczynkowej i skórze ze skłonnością do wylewów i drobnych siniaków. W kosmetykach pojawia się jako fytonadion, do codziennej diety najlepiej zaś włączyć ja jedząc rzepę, szpinak, brokuły i ogórki.