Histeroskopia – 3 rzeczy, które powinniśmy o niej wiedzieć

Nietypowe objawy u kobiet, takie jak krwawienie z dróg rodnych, niepłodność czy następujące po sobie poronienia to wskazówka dla ginekologa, iż należy zbadać macicę. Dokonuje się tego poprzez wykonanie zabiegu histeroskopii, pozwalającego na ocenę stanu tej części ciała i dobranie odpowiedniej metody leczenia. Jest to zabieg mało inwazyjny (w przypadku diagnostyki) lub zaliczany do inwazyjnych (histeroskopia operacyjna). Badanie to jest znacznie dokładniejsze niż USG, dzięki czemu otrzymuje się jednoznaczne wyniki. Na czym polega histeroskopia?

  1. Odmiany histeroskopii

  2. Wskazania do zabiegu

  3. Przebieg zabiegu

Odmiany histeroskopii

Wyróżnia się dwie odmiany tej metody badania. Diagnostyczna – to zbadanie kanału rodnego przy pomocy wziernika oraz wykorzystanie kamery światłowodowej do oceny stanu macicy poprzez wprowadzenie do niej specjalnej kamery. Pacjentka leży w pozycji porodowej, natomiast ginekolog wprowadza poprzez pochwę przewód z kamerą. Dzięki temu na ekranie może ocenić dokładnie stan mięśni macicy. Natomiast histeroskopia operacyjna pozwala na rozwiązanie problemów, wykrytych podczas diagnostyki – usunięcie mięśniaków oraz zrostów, a także pobranie materiału do bardziej szczegółowego badania. Dokonuje się tego wprowadzając do macicy mikronarzędzia – cały zabieg wykonywany jest z zewnątrz, a jego przebieg można obserwować na monitorze.

Wskazania do zabiegu

Aby wykonać badanie, powinny zaistnieć do tego odpowiednie przesłanki. Część z nich wykrywana jest podczas badania USG, jednak czasami jest ono na tyle niejednoznaczne, iż zachodzi konieczność dokładniejszej oceny. Ma to miejsce na przykład w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego kształtu lub wielkości jamy macicy lub samego organu, a także gdy istnieją do tego przesłanki w trakcie badania endometrium. Histeroskopia jest również wykonywana gdy można zaobserwować zakłócenia w funkcjonowaniu organizmu kobiety – trudne do wyjaśnienia regularne poronienie albo krwawienia bez przyczyny.

Przebieg zabiegu

Histeroskopię przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu. Przeważnie jest to znieczulenie miejscowe, choć oczywiście na prośbę osoby badanej można zastosować ogólne. Pacjentka, znajdująca się na fotelu ginekologicznym ma wprowadzany poprzez pochwę około 30-centymetrowy przewód, w którym znajdują się przewody doprowadzające źródło światła, kamerę oraz opcjonalnie narzędzia. Na uchwycie histeroskopu znajdują się przyciski regulujące dopływ światła lub soli fizjologicznej, dzięki czemu można odpowiednio dopasować warunki badania. Zabiegu tego nie wolno wykonywać u kobiet w ciąży oraz podczas miesiączki.

Artykuł sponsorowany