Stres może być przyczyną wypadania włosów

Twoje włosy wypadają w nadmiarze? Zastanawiasz się, co jest tego przyczyną? Przyjrzyj się prowadzonemu przez siebie trybowi życia. Być może narażasz organizm na długotrwały stres, który może odpowiadać za przerzedzenie czupryny. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Wypadanie włosów jest wpisane w naturę człowieka. Szacuje się, że każdego dnia tracimy około 100-150 kosmyków i jest to proces całkowicie naturalny. Utrata takiej ilości włosów najczęściej jest ledwo zauważalna, więc nie budzi niepokoju. Problem pojawia się wówczas, gdy czupryna wyraźnie przerzedza się.

Jak stres wpływa na włosy?

Przyczyny wypadania włosów są bardzo różnorodne - począwszy od niewłaściwego sposobu odżywiania się, poprzez nieodpowiednią pielęgnację kosmyków, a na zawirowaniach hormonalnych skończywszy. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach winowajcą jest stres.

Żyjemy w takich czasach, które charakteryzują się szybkim tempem. Dużo pracujemy i mało odpoczywamy, narażając organizm w ten sposób na długotrwały stres. Taki tryb życia bardzo szybko daje o sobie znać, nie tylko poprzez zdenerwowanie, zmęczenie czy rozdrażnienie. Życie w ciągłym biegu i narażanie się na stres skutkuje... wypadaniem włosów.

Dzieje się tak dlatego, że wystawianie organizmu na sytuacje stresowe skutkuje wzrostem stężenia prolaktyny - hormonu, którego nadmiar powoduje utratę włosów. Im bardziej się stresujesz i im dłużej trwa taki stan, tym bardziej nasilony jest problem. Czasami uczucie zdenerwowania może pojawiać się nieświadomie i trwać przez długi okres, w efekcie czego utrata włosów jest coraz wyraźniejsza.

Rodzaje łysienia wywołanego stresem

Istnieje kilka rodzajów łysienia, mimo że przyczyny wypadania włosów w każdym przypadku należy upatrywać w stresie. Wyróżnia się:

  • łysienie telogenowe - ma charakter rozlany, prowadzący jedynie do zmniejszenia gęstości włosów, a więc ich przerzedzenia; w tym przypadku dochodzi do wydłużenia fazy spoczynku włosów, a nie zanikiem mieszków włosowych;
  • łysienie plackowate - charakteryzuje się występowaniem trwałych lub przejściowych ognisk wyłysienia w formie "placków"; powstaje na skutek atakowania mieszków włosowych przez komórki układu immunologicznego;
  • trichotillomania - to typ łysienia spowodowany wyrywaniem włosów ze skóry głowy, co jest reakcją na stres.

Powiedz STOP wypadaniu włosów

Jeśli chcesz zatrzymać proces przerzedzania się czupryny, musisz w pierwszej kolejności wyeliminować przyczyny wypadania włosów. Koncentrując się przede wszystkim na działaniach dążących do usunięcia objawów, tak naprawdę problem prędzej czy później znów się pojawi. Dlatego bardzo ważne jest to, by celować w przyczyny wypadania włosów, czyli stres.

  • Zrelaksuj się

Ciężko o relaks i odpoczynek, kiedy w pracy masz napiętą sytuację. Niemniej jednak musisz nauczyć się panować nad stresem, dzięki czemu jego negatywny wpływ na włosy już nie będzie tak znaczący.

  • Zadbaj o wzmocnienie włosów

Wypadające kosmyki potrzebują wzmocnienia. Ważne jest nie tylko właściwe odżywianie czy pielęgnacja. Warto wspomóc się preparatami przeciwdziałającymi wypadaniu włosów, np. tabletkami Vitapil. Zawierają składniki starannie dobrane pod względem swojego działania na kosmyki, w tym: krzemionkę z młodych pędów bambusa, biotynę, niacynę, kwas pantotenowy, jod, cynk, żelazo, mangan, selen. Są to składniki, które wzmacniają mieszki włosowe, co pozwala zahamować wypadanie kosmyków.

Materiał partnera zewnętrznego