Dieta South Beach – bez liczenia kalorii i wielkich wyrzeczeń

Dieta South Beach

Dieta South Beach to idealny pomysł dla wszystkich tych, którzy pragną zrzucić zbędne kilogramy w sposób zdrowy, ale bez katowania się jedzeniem jednej marchewki na obiad, czy też liczenia kalorii każdego, najmniejszego nawet kęsa. Twórca tej niezwykłej diety stwierdził, że to węglowodany przyczyniają się w większości do wzrostu kilogramów i tkanki tłuszczowej w naszym ciele – trzeba więc zamienić niezdrowe cukry na te zdrowe i naturalne. To główna zasada diety South Beach! Co jeszcze warto o niej wiedzieć i jakich możemy spodziewać się efektów? Czy to dieta dla każdego? 

Doktor Arthur Agatston i jego dieta

Twórcą diety South Beach jest doktor Arthur Agatston, urodzony w roku 1947 w Nowym Jorku. To amerykański lekarz, który wydał książkę „Dieta South Beach” opisując w niej swoje spostrzeżenia na temat odżywiania. Na punkcie tej diety oszalały całe Stany Zjednoczone Ameryki – a później i inne kraje. Od roku 2003 zdobywa sobie ciągle przychylność kolejnych osób, którym udało się schudnąć dzięki zasadom żywienia doktora Agatstona. Z powodzeniem stosował tą dietę również Bill Clinton, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1993-2001.

Dieta South Beach dzieli się na trzy etapy, z których pierwszy trwa przez jakiś czas – to wprowadzenie do późniejszych zmian – zaś kolejne dwa trwają przez całe życie. Program diety opracowany przez doktora Agatstona został uznany przez dietetyków i naukowców za wielce interesujący – jest to dieta niskotłuszczowa i niskowęglowodanowa, łączy zalety tych dwóch diet, a w dodatku pozwala nam na prowadzenie przyjemnego życia. Bez zbędnych wyrzeczeń, które czyniły wszystkie diety trudnymi do ukończenia i wytrzymania! Zasady diety South Beach Dzięki stosowaniu się do zasad diety wymyślonych przez doktora Agatstona możemy uzyskać sylwetkę idealną – doskonałą do pokazania na upalnych, południowych plażach, gdzie nosi się bikini i gdzie wszyscy chwalą się swoimi nienagannymi figurami.

Główna zasada diety to ograniczenie spożywania węglowodanów prostych – które według twórcy diety są główną przyczyną nadwagi. Zastępujemy je węglowodanami złożonymi oraz zdrowymi kwasami tłuszczowymi, co przynosi rewelacyjne skutki. Niestety, obecnie na co dzień spożywamy węglowodany proste w nadmiernej ilości – są wszędzie, czy to w popularnych napojach gazowanych, czy w przekąskach (batoniki, ciastka, desery), czy też nawet w pieczywie! W wielu przetworzonych produktach cukier jest głównym składnikiem – nic dziwnego, że tak wiele osób choruje na cukrzycę i nawet nie jest świadomych, skąd ona się wzięła!

1 ETAP

W pierwszej fazie diety – która trwa 2 tygodnie – musimy zrezygnować z takich produktów jak alkohol, wyrzucić z menu wszelkie napoje zawierające kofeinę (w tym herbatę), słodycze oraz owoce. Jest to pewne ograniczenie, ale biorąc pod uwagę restrykcje, jakie wprowadzają inne diety, dieta South Beach to w zasadzie nic trudnego. Jemy 6 posiłków dziennie, rozłożonych na 3 większe i 3 mniejsze posiłki. Podjadanie między nimi jest zabronione! Pierwszą fazę można nieco wydłużyć, jeśli chcemy schudnąć nieco więcej – generalnie założenie jest takie, żeby przejść do kolejnego etapu, gdy już osiągniemy niższą wagę. Nie może to oznaczać spadku wagi o 30 czy 50 kilogramów (zrzucić tyle w 2 tygodnie byłoby bardzo niezdrowe!), ale o kilka upragnionych kilogramów, które są konieczne dla osiągnięcia wymarzonej formy. Generalnie zakłada się, że na tym etapie możemy uzyskać spadek wagi o 6 kilogramów. Co jeść? Głównie drób, ryby, owoce morza oraz warzywa. Niestety, trzeba się przygotować na spadek energii, koncentracji i lekkie osłabienie – jest to jednak efekt usunięcia nadmiaru cukru z diety. Po zakończeniu pierwszego etapu organizm przyzwyczai się do tego, a my – lżejsi – poczujemy się zdrowiej i lepiej! 

2 ETAP

Etap drugi może trwać tyle, ile czasu ktoś potrzebuje, by uzyskać wymarzoną wagę – tą końcową, ostateczną, na której nam zależy. Jeśli więc chcemy zrzucić 15 kilogramów – droga wolna! Jeśli 30 – to jest ten czas! Na tym etapie można wprowadzić do diety inne produkty – jak kasza niełuskana, brązowy ryż, gorzka czekolada, czy niektóre owoce. Zasada jest taka, by robić to stopniowo. 

3 ETAP 

Ostatni etap diety South Beach powinien trwać… przez resztę życia. Oznacza bowiem podtrzymanie już uzyskanych wyników i osiągniętej wagi. Etap ten polega po prostu na zdrowym odżywianiu – bez nadmiaru węglowodanów prostych i niezdrowego tłuszczu. Jeśli zaś przydarzy nam się chwila słabości (albo kilka chwil) i waga znów podskoczy, możemy wrócić do poprzedniego etapu i znów schudnąć!