Zrzucanie zbędnych kilogramów - dieta czy ćwiczenia?

Odwieczny dylemat pragnących stracić nieco na wadze – wybrać ćwiczenia czy dietę? Problem jest bardzo trudny do rozwikłania i ciężko ostatecznie dokonać wyboru jednego rozwiązania.

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej?

Niemal każdy choć raz zadawał sobie pytanie o to, co zrobić, aby pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów. Problem ten dotyczy tak kobiet, jak i mężczyzn, choć sama tkanka tłuszczowa gromadzi się oczywiście w innych partiach ciała. W czasach, kiedy dominuje siedzący tryb życia, a większość społeczeństwa wykonuje różnego rodzaju prace biurowe, często brakuje czasu i energii na to, aby zadbać o formę i sylwetkę.

Osoby chcące stracić na wadze, niemal zawsze stawiają na zmianę jadłospisu lub systematyczny trening. Oba rozwiązania mają swoje mocne strony, warto jednak zastanowić się, które z nich jest skuteczniejsze. I czy w ogóle można to ocenić?

Dieta odchudzająca

Im bardziej drastycznie chcesz zmienić swoje codzienne menu, tym jest to trudniejsze. Szczególnie na początku, kiedy trzeba przestawić się na zupełnie inne produkty. Często wydają się one niedoprawione i mniej smaczne, choć to nie do końca prawda. Po przejściu na dietę być może pierwszy raz na talerzu pojawi się ciecierzyca, makaron sojowy czy awokado – oczywiście zależnie od tego, na jaki jadłospis ostatecznie się zdecydujesz.

Nierzadko problemem jest znalezienie optymalnych przepisów lub określenie kaloryczności konkretnych produktów. Dotarcie do wiarygodnych informacji może kosztować sporo czasu. Możesz jednak skorzystać z prostszej drogi, szczególnie jeśli posiadasz multimedialny telefon Samsung Galaxy A5. Duży i jakościowy wyświetlacz oraz szybka obsługa Internetu pozwalają na surfowanie w sieci i komfortowe korzystanie ze specjalnych aplikacji.

Programy takie jak EatFit pozwalają na sprawdzenie wartości odżywczych produktu, a także gwarantują duży wybór różnorodnych przepisów, zależnie od wybranej diety. Dzięki temu przygotowanie posiłku jest znacznie prostsze i z pewnością zajmie mniej czasu.

Samsung Galaxy A5 i regularne ćwiczenia

Trening to drugie z najczęściej wybieranych rozwiązań przy problemach z wagą. Tu także odpowiedzią na wiele pytań są aplikacje mobilne. JETIF Workout Exercise Trainer czy Daily Workouts Free pomagają w doborze codziennych ćwiczeń, planują treningi, a nawet mogą monitorować Twoje postępy. Wiele z nich pełni poniekąd rolę trenera personalnego, z którego usług możesz skorzystać o każdej porze dnia i nocy.

W przypadku ćwiczeń największe znaczenie ma wytrwałość i motywacja. Im więcej treningów odpuścisz, tym efekt będzie mniej zadowalający. Zdrowej i atrakcyjnej sylwetki nie da się wypracować w tydzień. Należy ćwiczyć umiejętnie oraz systematycznie. W tym wypadku tylko regularność gwarantuje osiągnięcie celu.

Co jest skuteczniejsze - dieta czy ćwiczenia?

Zgodnie z opiniami większości ekspertów, najlepsze rezultaty można osiągnąć przy jednoczesnej zmianie dotychczasowej diety i dobrym planie treningowym. Obie składowe są względem siebie mniej więcej równe, znaczy to, że efekt samodzielnych ćwiczeń bądź samodzielnej diety będzie porównywalny. Zawsze będzie on jednak mniejszy niż przy zastosowaniu obu środków równocześnie.

Tu także istnieją aplikacje, które pozwalają na planowanie i kontrolę jadłospisu oraz treningów. Najpopularniejszą z nich jest MyFitnessPal, gdzie możesz zapisywać zarówno przyjęte kalorie (czyli spożywane posiłki), jak i te spalane (podczas ćwiczeń). Znalezienie odpowiedniego bilansu między ćwiczeniami i zdrowym menu jest niemałą sztuką, ale przy niewielkiej pomocy dzisiejszych technologii to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. 

Materiał zewnętrzny