Drugie śniadanie sportowca – pomysły na śniadanie z odżywką białkową

Śniadanie, to najważniejszy posiłek w ciągu dnia – od pierwszego posiłku zjedzonego tuż po przebudzeniu, w znacznym stopniu zależy funkcjonowanie organizmu przez wiele kolejnych godzin. Nie bez powodu mówi się więc, że śniadanie powinno być godne króla – obfite, sycące i bogate w różnorodne składniki odżywcze. Nie mniej ważne jest drugie śniadanie, które musi wspomóc organizm w funkcjonowaniu pomiędzy pierwszym posiłkiem a obiadem. Jest to szczególnie istotne w przypadku każdego aktywnego sportowca, który powinien dbać o jakość i wartość pierwszego posiłku w ciągu dnia – z pewnością nie powinno zabraknąć w nim białka!

Białko dla sportowców – dlaczego jest tak ważne?

Białko pełni niezwykle ważną rolę w ludzkim organizmie, ponieważ ma wpływ na masę mięśniową i kości. Jest to szczególnie ważne dla sportowców, ponieważ przyczynia się do wzrostu i utrzymania masy mięśniowej, a także zapewnia prawidłowy stan kości. W związku z tym, w codziennej diecie sportowców bardzo ważne są posiłki będące źródłem białka. Aby dostarczyć je w wymaganej ilości, warto sięgnąć po odżywki białkowe. Najlepiej, aby były w formie koncentratu białek serwatkowych WPC oraz izolatu białek serwatkowych WPI. Takie połączenie, zapewni wysoką jakość posiłku z dodatkiem odżywki.

Jak włączyć białko do codziennej diety?

Ze względu na cenne wartości białka, które są szczególnie ważne dla sportowców, warto włączyć ten składnik do codziennej diety. Jak to zrobić z korzyścią dla zdrowia? Odpowiedzią są odżywki białkowe, będące kompleksem aminokwasów rozgałęzionych BCAA, które z łatwością można rozpuścić np. w wodzie, mleku czy napoju roślinnym, tworząc w ten sposób smaczny i niezwykle wartościowy shake albo napój mleczny. To także prosty sposób na wzbogacenie o białko porannej owsianki, jogurtu, omleta czy naleśników, tym bardziej, że białko przed treningiem, spożywane podczas śniadania, jest bardzo istotne dla osób, które intensywnie trenują.

Dodawanie odżywki do każdego posiłku jest możliwe dzięki białku instant – produktu, który bardzo dobrze się rozpuszcza, a przy tym nie pieni. Jest więc niemal niezauważalny i niewyczuwalny w jedzeniu, zwłaszcza, gdy wybierze się odżywkę o naturalnym smaku.

Odżywki białkowe są łatwo dostępne, ale by mieć pewność, że są w 100% bezpieczne i wartościowe, najlepiej kupować produkty renomowanych producentów i w profesjonalnych sklepach, np.: https://www.goonnutrition.pl/odzywki-bialkowe. To białko dla sportowców, które, oprócz posiadania wyjątkowych smaków (czekoladowego, waniliowego, malinowego, pistacjowego, ciastka cytrynowego czy jogurtowego, ale też naturalnego), charakteryzuje się wysoką jakością, za sprawą koncentratu białek serwatkowych WPC oraz izolatu białek serwatkowych WPI.

Pomysły na drugie śniadania z odżywką białkową

Aktywni sportowcy powinni codziennie jadać posiłki wzbogacone o cenne białko. Odżywki białkowe można spożywać nawet do 3 razy w ciągu dnia – tuż po przebudzeniu, jeszcze przed pierwszym treningiem, ale też po treningach i pomiędzy posiłkami. Białko można dodawać do każdego dania, doskonale znanego z domowej kuchni. W przypadku drugiego śniadania, może to być:

  • jogurt naturalny z owocami,
  • shake lub napój mleczny,
  • płatki żytnie z owocami,
  • proteinowe batoniki z orzechami,
  • muffiny.

Do każdego dania, przygotowanego dla jednej osoby, wystarczy dodać jedną porcję odżywki białkowej (zalecanego dziennego spożycia), aby otrzymać pełnowartościowy posiłek. Warto przy tym pamiętać, że drugie śniadanie powinno być lżejsze od pierwszego, aby nie zastąpiło obiadu, ale jednocześnie, by zaspokoiło głód i uzupełniło braki energii, utraconej w trakcie kilku godzin aktywnego funkcjonowania, od momentu zjedzenia pierwszego posiłku.

Powyższe pomysły na przepisy, są jednymi z najzdrowszych i najczęściej przygotowywanych drugich śniadań, nie tylko przez sportowców. Ale odżywkę białkową można dodawać do każdego dania, a w zależności od własnych preferencji, można wybierać jej różne smaki. Dzięki temu, jedno, znane danie, można urozmaicić, codziennie serwując je w nieco odmiennej postaci, np. jogurt naturalny z owocami, który, za sprawą odzywki, może być czekoladowy, ale też truskawkowy albo pistacjowy. Natomiast, aby nie ingerować zbyt mocno w ulubiony przepis, wystarczy wybrać odżywkę o naturalnym smaku.

 

Materiał zewnętrzny