Dlaczego nie chudniesz? Poznaj 9 najczęstszych powodów

Błędy w odchudzaniu

Stało się: chcemy być szczuplejsi. Zaczynamy regularnie ćwiczyć. Ale okazuje się, że to dopiero początek procesu zwanego odchudzaniem. Mijają kolejne dni, a efektów brak. Zaczyna nam brakować cierpliwości. W takiej właśnie sytuacji większość ludzi poddaje się w walce z kilogramami. Jednakże dużo lepszym rozwiązaniem jest zastanowienie się, dlaczego tych rezultatów nie ma. Lista potencjalnych powodów nie jest bardzo długa, a eliminacja błędów, które uniemożliwiają nam realizację celu, z pewnością przyniesie nam satysfakcję. Przedstawiamy listę najczęstszych błędów, które popełniają osoby początkujące.

 

Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń

Wskazówki dotyczące wykonywania ćwiczeń zostały stworzone nie bez powodu. Chociaż nasze ciała są zbudowane bardzo podobnie, to okazuje się, że samo posiadanie nóg i rąk nie wystarczy do trenowania. Dokładność wykonywania ćwiczeń powinniśmy postawić na pierwszym miejscu jeżeli chcemy mieć efekty. Niestaranność, ćwiczenie "na pół gwizdka", upraszczanie ćwiczeń czy nawet niewłaściwe oddychanie – wszystko to negatywnie wpływa na jakość treningu. Nie każdy przysiad jest tak samo wartościowy, gdyż może aktywizować różne mięśnie. Wykonując ćwiczenia źle obciążamy kręgosłup i stawy, co może doprowadzić do wystąpienia bólu lub kontuzji. Nie przykładając się do ćwiczeń tracisz po prostu czas. Aby nauczyć się poprawnej techniki, warto skorzystać z usług trenera, który pomoże nam skorygować błędy.
 

Ćwiczenie z przymusu

Jeżeli zmuszamy się do ćwiczeń, to już lepiej wcale nie ćwiczyć. Ktoś, kto traktuje trening jako karę nie osiągnie nigdy satysfakcjonujących rezultatów. Powinno się ćwiczyć z przyjemnością.


Oczekiwanie natychmiastowych efektów

Dużo osób liczy na to, że już po kilku dniach diety i ćwiczeń będą wyglądać lepiej. Do tych ludzi zaliczają się Ci, którzy nie lubią podejmować wysiłku i mają nadzieję, że uda im się rozwiązać problem łatwo i szybko. Niestety, takie podejście bywa szkodliwe. Odchudzając się musimy uzbroić się w cierpliwość.

 

Źle ułożony plan ćwiczeń

Zdarza się, że sekwencja kolejnych ćwiczeń jest nieprawidłowa. Wtedy to rozwijamy nie te mięśnie które chcemy, a tymczasem tłuszczu, na przykład na brzuchu, wcale nie ubywa.

 

Pomijanie rozgrzewki

Rezygnacja z rozgrzewki to bardzo zły pomysł. Rozgrzewka spełnia w każdej aktywności fizycznej bardzo ważną rolę: przygotowuje organizm do wysiłku i zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Nie zapominajmy, że ciało spala kalorie dopiero po około 15 minutach od rozpoczęcia ćwiczeń, dlatego warto w tym czasie przeprowadzić dobrą rozgrzewkę. Nie należy też rezygnować z ćwiczeń rozciągających po zakończonym treningu. Ciekawym rozwiązaniem jest też profesjonalny masaż, podczas którego również są spalane kalorie.

 

Brak postępów

Podstawową zasadą każdego sportu jest ciągła progresja, czy to w postaci wydłużenia treningu, zwiększenia stopnia trudności, czy dodania nowych ćwiczeń. Ciągłe ćwiczenie tym samym planem, brak postępów, unikanie męczenia się powodują stanie w miejscu. Na efekty możemy liczyć tylok wtedy, gdy stale przekraczamy granice naszego organizmu. Jeśli trening nie jest dla nas wyzwaniem, to tym samym nie zbliżamy się do osiągnięcia celu.

 

Zrezygnowanie z treningu ogólnorozwojowego

Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że różne formy aktywności dają różne efekty. Na przykład jazda na rowerze jest formą treningu tlenowego, który zwiększa naszą wytrzymałość, natomiast z rzeźbieniem ciała najlepiej poradzi sobie trening beztlenowy oparty o krótkie, ale intensywne ćwiczenia. Te dwa rodzaje treningu można połączyć w jeden – jest to wtedy tak zwany interwał. Podsumowując, nasza aktywność fizyczna powinna być ogólnorozwojowa i różnorodna. Jeżeli ćwiczymy głównie aerobik, to postarajmy się poświęcić choć jeden trening w tygodniu na ćwiczenia ze sztangą, a do biegania włączyć sprint.

 

Niewłaściwa dieta

Choć wszyscy wydają się doskonale wiedzieć, jak ogromne znaczenie ma dieta, to w praktyce nie do końca tak jest. Mamy tendencję do uzupełniania kalorii, które spaliliśmy w czasie aktywności fizycznej. Tym samym, niestety, nasze wysiłki idą na marne. Aby ćwiczenia przynosiły efekty, konieczna jest zmiana i przestrzeganie diety. Powinna ona być jednocześnie mało kaloryczna oraz sycąca. Po zakończonym treningu należy coś zjeść, ale musi być to przemyślany, wartościowy posiłek. To, że spaliliśmy dużo kalorii nie oznacza, że możemy pochłonąć zawartość lodówki. Z drugiej strony, nie należy się głodzić, bo musimy mieć siłę, by podczas treningu dać z siebie wszystko, inaczej efekty będą dużo słabsze.

 

Brak aktywności poza treningiem

Jeżeli cała nasza aktywność polega na wyskoczeniu na siłownię dwa razy w tygodniu, a poza nią tylko leżymy na kanapie, to nie możemy się spodziewać rezultatów takich ćwiczeń. Koniecznie starajmy się wplatać różne formy ruchu podczas codziennych zajęć – pojedźmy do pracy rowerem, a zamiast windy wybierzmy schody. Codzienna aktywność nie musi być tak intensywna, jak na siłowni, ale powinna trwać nieco dłużej, około godzinę dziennie.