Czy wszystkie płatki jedzone na śniadanie są tak samo zdrowe?
Produkty zbożowe cieszą się dużą popularnością zwłaszcza, gdy mówimy o nich w kontekście dań śniadaniowych. Nie inaczej sytuacja przedstawia się i wówczas, gdy mamy do czynienia z płatkami śniadaniowymi reklamowanymi jako rozwiązania, które zapewniają energię na cały dzień. Tymczasem okazuje się, że istnieje wiele odmian płatków i nie wszystkie są w takim samym stopniu godne polecenia.
Kosztowna niewiedza
Zdecydowana większość z nas nie dysponuje odpowiednią wiedzą z dietetyki, kierujemy się więc przede wszystkim smakiem i reklamą. Nietrudno się domyślić, że producenci płatków śniadaniowych nie tylko doskonale zdają sobie z tego sprawę, ale również wiedzą jak tę wiedzę wykorzystać. W efekcie w sprzedaży znajdują się rozwiązania, po które w ogóle nie powinniśmy sięgać. Ich podstawowym problemem jest ogromna ilość dodatkowego cukru, są to przy tym płatki bazujące na niekorzystnych dla naszego zdrowia węglowodanach prostych. Nie brakuje również płatków śniadaniowych, w których składzie znajdują się powodujące miażdżycę tłuszcze trans oraz groźny dla zdrowia olej palmowy. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z płatkami pszenicznymi, a więc wykonanymi z wykorzystaniem zboża, które wśród dietetyków cieszy się najgorszą opinią, choć jest jednocześnie zbożem najtańszym. Rozwiązania tego typu zwracają na siebie uwagę również ze względu na obecność skrobi modyfikowanej.
Niepokoić mogą również obecne w płatkach dodatki takie, jak jogurt oraz owoce. Jogurt bardzo często jest wyłącznie chemiczną podróbką, a i owoce nie są tym, za co je uważamy. Co więcej, w opakowaniu płatków ich procent nie jest duży, a ich jedynym wpływem wywieranym na organizm jest podnoszenie indeksu glikemicznego oraz kaloryczności posiłku. Jeśli więc dodamy do nich mleko możemy mieć pewność, że już po kilku godzinach po zjedzeniu takiego posiłku, niezwykle trudno będzie nam poradzić sobie z głodem. Sama skrobia dodawana do płatków jest często produkowana z wykorzystaniem soi modyfikowanej genetycznie. Jednocześnie w płatkach nie brakuje soli, której jest często tyle samo, co tłuszczu.
Płatki są też często sztucznie witaminizowane, co sprawia, że same witaminy są słabo przyswajane przez organizm. Co więcej, często okazuje się, że nie tylko nam nie pomagają, ale wręcz szkodzą. Praktyki tego typu to znakomity przykład tego, jak można oszczędzać na kliencie. Jest to niepokojące tym bardziej, że na ogół mówimy o produktach, które wywołują znakomite pierwsze wrażenie. Płatki takie często są promowane jako niezbędny element zdrowego żywienia, a ciekawa kampania reklamowa sprawia, że mówimy o rozwiązaniach, które cieszą się popularnością wśród najmłodszych. Oczywiście, producenci takich płatków wcale nie poświadczają nieprawdy deklarując, że w oferowanych przez nich produktach znajduje się błonnik i witaminy. Nikt nie wspomina jednak o tym, że są to witaminy sztuczne, a ponieważ w płatkach znajduje się imponująca ilość cukru, wchłanianie wspomnianych witamin jest niemal niemożliwe. Oczywiście, płatki są pełnoziarniste, organizm nie ma jednak szans na skorzystanie z tego. Nie inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy analizujemy ich smak. Jest on znakomity, nie jest to jednak najlepsza wiadomość, skoro samo jedzenie takich płatków wywołuje nadwagę.
Jakie płatki wybierać?
Oczywiście, na rynku nie brakuje również takich płatków, które są znacznie zdrowsze od wymienionych powyżej. Tu warto wspomnieć choćby o płatkach owsianych, żytnich i orkiszowych. Już od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się też płatki wytwarzane z kasz, w tym zwłaszcza z wyjątkowo zdrowej kaszy jaglanej. Te płatki, po które należy sięgać najczęściej, zawierają tylko jeden składnik i jest nim zboże. Ciekawym rozwiązaniem wydają się również płatki pochodzące z ekologicznych upraw, choć nawet w takiej sytuacji przed zakupem wskazane jest upewnienie się, czy mamy do czynienia z płatkami pełnoziarnistymi. Jeśli chcemy uniknąć rozczarowania, powinniśmy też unikać płatków błyskawicznych. Musimy liczyć się z tym, że wcześniej przeszły one skomplikowane zabiegi związane z ich przerabianiem, a w związku z tym trudno uznać je za rozwiązania zdrowe. W procesie tym, w zależności od tego, na jaki efekt liczy sam producent, płatki są prażone i rozdrabniane. A przecież to właśnie obecność łupinki jest dowodem na to, że mamy do czynienia z płatkami pełnoziarnistymi. Rozpoznanie płatków rzeczywiście pełnoziarnistych nie jest trudne nawet dla laika, na uwagę zasługuje bowiem ich ciemniejszy kolor. Jeśli płatki są całkiem białe, należy liczyć się z tym, że posiadają one znacznie mniej składników odżywczych utraconych w procesie produkcji. Niebezpieczne są tez produkty z kilkoma składnikami takie, jak choćby popularne płatki z jogurtem i owocami. Decydując się na płatki pełnoziarniste powinniśmy liczyć się z tym, że czas ich przygotowania będzie dłuższy. Są one jednak tego warte, ich jedzenie pociąga bowiem za sobą znacznie większe korzyści dla zdrowia wynikające choćby z dużej ilości błonnika, białka oraz witamin z grupy B. Co więcej, składniki w nich zgromadzone są łatwo przyswajane przez organizm.