Witamina D dla dzieci - dlaczego jej podawanie jest tak ważne?

Witamina D to związek niezwykle ważny dla funkcjonowania naszego organizmu, a szczególnie ważny dla jego prawidłowego rozwoju w pierwszych latach życia. Dbanie o właściwy poziom witaminy D u dzieci jest więc kluczowy dla ich zdrowia i odpowiedniej formy fizycznej zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. Witamina D jest wytwarzana przez organizm ludzki pod wpływem działania promieni słonecznych - ich promieniowania UV. Jest ona również obecna w niektórych produktach spożywczych takich jak ryby, żółtka jaj oraz mleko krowie (w niewielkich ilościach). Syntetyczna witamina D została wprowadzona do naszego codziennego życia na początku 20-ego wieku. Obecnie podawana jest ona podawana niemowlętom i dzieciom profilaktycznie - przez pierwsze dwa lata ich życia. Pomaga ona zapobiegać wielu poważnym schorzeniom i nieprawidłowościom w rozwoju. Poniżej dowiesz się więcej na temat tego, dlaczego prawidłowy poziom witaminy D jest tak ważny dla zdrowia twojego dziecka oraz jak utrzymać jej właściwy poziom w jego organizmie.

Skutki niedoboru witaminy D u dzieci

Niedobór witaminy D u dzieci i niemowląt objawia się najczęściej rozwojem krzywicy - zespołem, który charakteryzuje się nieprawidłowym uwapnieniem kości, rozmiękaniem kości potylicy, zaburzeniami w pracy mięśni oraz opóźnionym ząbkowaniem i próchnicą. Witamina D dla dzieci podawana jest więc zwykle profilaktycznie, aby zapobiec negatywnym skutkom jej niedoboru.

Podawanie syntetycznej witaminy D dzieciom

Witamina D podawana jest dzieciom zwykle przez pierwsze dwa lata ich życia - przez cały pierwszy rok oraz przez drugi z pominięciem lata. W tym okresie bowiem ekspozycja słoneczna uważana jest za wystarczającą dla utrzymania właściwego poziomu witaminy w organizmie. Dzieci karmione piersią powinny w tych okresach otrzymywać 400 dawki zawierające 400 jednostek witaminy D. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym (które jest już wzbogacone w witaminę D) podawanie jej jako suplementu może zostać pominięte, jeśli dziecko wypija dziennie litr mleka. Jeśli wypija go mniej, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki. 

Inne źródła witaminy D

Alternatywnym źródłem witaminy D dla dzieci - popularnym szczególnie przed upowszechnieniem się jej syntetycznej odmiany - jest tran. Jest to olej uzyskiwany z tłuszczu wielorybów i ryb. Jest on niezwykle bogaty w witaminę D jak również wartościowe kwasy tłuszczowe. Zwierzęta jednak, z których jest on pozyskiwany żyją często w środowisku, które staje się coraz bardziej zanieczyszczone. Sprawia to, że stosowanie tranu jako głównego źródła witaminy D może narażać organizm naszego dziecka na szkodliwe działanie tych zanieczyszczeń. Stosowanie go na zmianę z syntetyczną witaminą D może więc być dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących produkty naturalne. 

Wystarczająco długa ekspozycja na światło słoneczne - przynajmniej kwadrans w godzinach 10-15 od kwietnia do września, kiedy to odsłonięte pozostaje 20 procent ciała - to również dobry sposób na utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D w organizmie. Jest ona jednak często utrudniona strachem przed zimnem oraz przed rozwojem nowotworów skóry. Nadmierne ubieranie dzieci nie pozwala na ostateczny kontakt promieni słonecznych z ich skórą, a kremy nawet z niskim filtrem UV skutecznie uniemożliwiają produkcję witaminy D przez organizm.

Dbajmy o właściwy poziom witaminy D w organizmie naszego dziecka stosując odpowiednie suplementy diety oraz korzystając z jej naturalnych źródeł.

Materiał partnera zewnętrznego