Jak utrwalić swoje sportowe zmagania?

Treningi, a także różnego rodzaju zawody i turnieje to doskonała okazja do tego, aby pochwalić się swoimi pasjami i utrwalić to, jak sobie radzimy. Zdecydowanie pomocne okażą się w tym różnego rodzaju urządzenia i akcesoria.

Tych zaś jest całkiem sporo, ponieważ producenci sprzętu posiadają w swoich ofertach modele sportowe, specjalnie dostosowane do pracy w różnych warunkach. Dzięki temu jesteśmy w stanie kręcić filmy i robić zdjęcia podczas biegania, jazdy na rowerze, pływania czy też jazdy na nardach lub snowboardzie.

Kamera sportowa

Od modeli standardowych różni się przede wszystkim specjalnie wzmacnianą konstrukcją, która okaże się odporna na wpływ zróżnicowanych warunków pogodowych, a także umożliwi nagrywanie z różnych perspektyw – także z pierwszej osoby (kamery typu Go Pro). Dzięki temu możemy doskonale pokazać specyfikę naszego sportu, a także udokumentować wszelkie osiągi.

Oczywiście nie każdy model pozwoli nam na tworzenie nagrań wysokiej jakości, dlatego przed ostatecznym wyborem warto przeanalizować wszystkie najważniejsze parametry techniczne.

  • Rozdzielczość. Parametr najważniejszy. Kamera nagrywająca w niskiej rozdzielczości w większości przypadków okaże się nieprzydatna, ponieważ tworzone przy jej użyciu nagrania będą po prostu słabej jakości. Wszystko to sprawia, że warto celować w co najmniej modele Full HD. Na rynku znaleźć można również kamery 4K oraz 5,7K. Okażą się one oczywiście znacznie droższe, jednak w zamian otrzymamy sprzęt, który pozwoli nam tworzyć wspaniałe materiały.
  • Konstrukcja. Co prawda nie wpływa ona na jakość nagrań, jednak warto dostosować ją warunków, w jakich przychodzi nam trenować. Jeśli jeździmy na nartach lub snowboardzie, konieczna okaże się kamera wodoodporna. To samo tyczy się nagrywania w deszczu lub pod wodą. Na szczęście obecnie większość urządzeń bez problemu radzi sobie z wilgocią. Oczywiście nie możemy zapominać również o konstrukcjach odpornych na wstrząsy i uderzenia różnego rodzaju.
  • Wi-Fi. Dzięki łączności internetowej, jesteśmy w stanie wysyłać swoje nagrania do sieci, co w wielu przypadkach okaże się bardzo przydatna opcją.
  • Dodatkowe funkcje i wyposażenie. Wymienić należy przede wszystkim odpowiedniej jakości mikrofon do nagrywania dźwięku, stabilizację obrazu, sterowanie głosem, aparat, wszelkiego rodzaju elementy montażowe, a także moduł GPS, który warto połączyć z obsługiwaną aplikacją. Dzięki temu jesteśmy w stanie nanieść na nagrania aktualny czas i datę, przebyty dystans, osiąganą prędkość, wysokość czy chociażby lokalizację.

Rynek sportowych urządzeń nagrywających materiały wideo jest bardzo szeroki. Mamy dostęp do kamer obsługujących wiele funkcji dodatkowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć profesjonalne nagrania w każdej sytuacji – podczas pływania, dynamicznej jazdy na nartach czy też na siłowni.

Selfie stick

W ten sposób przechodzimy do bardzo przydatnych akcesoriów, które zdecydowanie ułatwią wykorzystanie zarówno wspomnianych kamer sportowych, jak i różnej maści aparatów. Dzięki selfie stickom jesteśmy w stanie tworzyć ujęcia z wielu perspektyw lub po prostu ustabilizować sprzęt, tak aby obraz się nie trząsł i nie rozmazywał.

Decydując się na taki sprzęt, powinniśmy sprawdzić przede wszystkim to, z jakimi urządzeniami jest kompatybilny. Oczywiście na rynku dostępnych jest mnóstwo modelu uniwersalnych, jednak zdarzają się również produkty dedykowane konkretnym kamerom bądź aparatom.

Niezwykle ważne są również wszelkie parametry wpływające na wykorzystanie kijków. Wspomnieć należy przede wszystkim o regulowanej rączce, która koniecznie musi zostać pokryta antypoślizgowym materiałem. Jest to ważne przede wszystkim przy kręceniu podczas wykonywania dynamicznych sportów. Co ważne, niektóre sticki pozwalają na ustawienie sprzętu nagrywającego w stabilnej pozycji pionowej (tryb statywu).

Oczywiście uchwyt powinien pozwalać na ustawienie aparatu bądź kamery w dowolnej pozycji, tak abyśmy mogli nagrywać materiału lub robić zdjęcia w wygodny sposób.

A może dron?

Przechodzimy do bardzo ciekawej propozycji. Latające drony pozwolą nam tworzyć nagrania inne niż wszystkie. Zarejestrowanie przejazdu na nartach, szaleństwa na desce surfingowej czy jazdy na rowerze z góry zapewni niezapomniany efekt.

Oczywiście stanie się to możliwe tylko wówczas, gdy nagrywaniem zajmie się druga osoba. Ważne jest również to, aby zakupiony przez nas dron był odpowiedniej jakości. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na jego budowę, a także dołączoną kamerę. Powinna nagrywać materiały w wysokiej jakości (co najmniej Full HD) i być w stanie obrócić się w dowolnym kierunku. Dzięki temu możliwości utrwalania naszych sportowych zmagań będą nieograniczone.

Jak widać, różnego rodzaju sprzętów sportowych jest sporo. Zawsze warto przed zakupem zwrócić uwagę na ich najważniejsze parametry techniczne.

 

Materiał zewnętrzny