Robisz siłownię w garażu – bez tych sprzętów się nie obejdziesz

Siłownia zorganizowana w garażu to świetny pomysł na ograniczenie kosztów związanych z treningami. Ponadto możliwość wykonywania ćwiczeń w dowolnym czasie, bez konieczności dojeżdżania do klubu i szukania wolnych sprzętów.

Aby treningi wykonywane we własnym zakresie były faktycznie efektywne, w siłowni organizowanej w garażu nie może zabraknąć kilku podstawowych sprzętów. Na co warto postawić w pierwszej kolejności?

Sprzęty dopasowane do dostępnej przestrzeni… i nie tylko

Wybór sprzętów do siłowni organizowanej w garażu powinien być podyktowany dwiema kwestiami:

  • dostępną powierzchnią garażu;    
  • rodzajem treningu, jaki chcemy wykonywać.

Warto jednak wiedzieć, że nawet w niewielkim garażu da się pomieścić przynajmniej kilka podstawowych sprzętów. Poza tym dostępne są coraz częściej urządzenia, które łatwo złożyć i przechować w dowolnym miejscu.

Skupmy się zatem na sprzętach, które przydają się podczas różnego rodzaju treningów. Są przy tym odpowiednie dla początkujących oraz sportowców, którzy ćwiczą regularnie i dużo czasu poświęcają na pracę nad swoją sylwetką.

Worek treningowy

Jednym z niemalże obowiązkowych sprzętów w garażowej siłowni, jest worek treningowy. Wbrew pozorom nadaje się nie tylko do typowo bokserskiego treningu. Rozmaite ćwiczenia z jego wykorzystaniem dają szansę na pracę nad mięśniami i sylwetką. Można spalić sporo kalorii, skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz popracować nad celnością i koncentracją. Z dodatkowych atutów – to świetna metoda na uporanie się ze stresem i napięciem.

Drążek do podciągania

Zajmuje niewiele miejsca, można go przymocować na ścianie, a wybrane modele nawet na suficie. Drążek do podciągania, bo o nim mowa, przydaje się do pracy nad siłą, wytrzymałością oraz mobilnością mięśni. Mimo że ćwiczenia na drążku są wymagające, to zdecydowanie warte swoich efektów.

Ławka do ćwiczeń

Ławka do ćwiczeń to przyrząd, dzięki któremu można pracować nad wszystkimi partiami ciała. Jest zatem uniwersalna, a składany model nie zajmie zbyt dużo miejsca, więc może zagościć nawet w niewielkim garażu.

Bieżnia treningowa

Nie każdy lubi uprawiać jogging w niepogodę. Choć mawia się, że nie ma złych warunków pogodowych do biegania, jest tylko nieodpowiedni ubiór, to mimo wszystko kompleksowy i czasochłonny trening nie musi obejmować biegania jedynie na świeżym powietrzu.

Bieżnia treningowa w garażowej siłowni przyda się poza tym nie tylko miłośnikom biegania. Wykonywać na niej można wbrew pozorom rozmaite ćwiczenia, które stają się uzupełnieniem wielu typów treningów. I ponownie dostępne są modele bieżni składanych.

Inne akcesoria

Urządzając siłownię w garażu nie można zapominać o hantlach. Jeszcze większe spektrum ćwiczeń zapewniają hantle typu kettlebell. Przyda się ponadto mata, na której będzie można wykonać rozgrzewkę czy rozciąganie po zakończonym treningu. Ćwiczenia na gołej podłodze nie są bowiem ani komfortowe, ani wskazane.

Jeśli wolimy ćwiczenia w samotności, stawiamy na indywidualny trening i nie chcemy tracić czasu na stanie w korkach, aby dotrzeć do klubu fitness, zorganizowanie siłowni w garażu będzie świetnym pomysłem.

Artykuł partnera