Mobilny i przyszłościowy – jaki laptop wybrać?

Niektórzy kupując laptop szukają sprzętu kompletnego, z którego będą korzystać przez pewien czas, a następnie wymieniają na nowy model. Inni zaś wolą nieco oszczędzić, by za jakiś czas samodzielnie dokonać pewnych udoskonaleń. Poznajmy propozycje, które spełnią wymagania drugiej grupy odbiorców.

Oczywiście możliwości rozbudowy laptopa są dość ograniczone, ale czasami możemy pokusić się o oszczędności kupując model z mniejszym dyskiem i skromniejszą pamięcią RAM. W pogoni za oszczędnościami nie zapominajmy jednak o procesorze oraz matrycy gdyż tych elementów nie można później zmienić.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór laptopa, który spełnia nasze wymagania dotyczące mobilności oraz jest wyposażony w mocny lub nowoczesny procesor. Matryca jest bardzo ważna, ale jeśli sprzęt będzie służył zarówno w podróży, jak i do pracy stacjonarnej, w tym drugim przypadku możemy korzystać z zewnętrznego monitora. Wydajny procesor we współpracy ze zintegrowaną kartą graficzną poradzi sobie z obsługą monitora nawet o rozdzielczości 4K.

Jeśli powyższe aspekty są tożsame z naszymi wymaganiami, warto zwrócić uwagę na model Lenovo ThinkPad E470. Za około 3000 złotych otrzymamy laptop z biznesowej serii, a więc charakteryzujący się wzmocnioną konstrukcją oraz obudową odporną na drobne zarysowania oraz zabrudzenia. Specyfikacja opiera się na procesorze Intel Core i3 siódmej generacji (Kaby Lake) o oznaczeniu 7100U i taktowaniu rdzeni na poziomie 2,4 GHz. Wspomaga go 4 GB pamięci operacyjnej RAM, co jest wartością skromną, ale możemy ją rozszerzyć nawet do 32 GB, co z pewnością poprawi możliwości sprzętu.

Producent zastosował tradycyjny dysk HDD o pojemności 500 GB. Zintegrowany układ Intel HD Graphics 620 przeznaczony jest do prostszych zadań, podobnie jak matowa matryca LED o przekątnej 14,1 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Ponadto do dyspozycji mamy między innymi dwa porty USB 3.0, jeden port USB 2.0 oraz czytnik kart pamięci. Na uwagę zasługuje także szyfrowanie TPM oraz przydatny TrackPoint. A jaką mamy alternatywę?

Warto zwrócić uwagę między innymi na model Dell Vostro 5468. Za około 3000 złotych otrzymamy model z mocnym procesorem Intel Core i3 siódmej generacji (Kaby Lake) o oznaczeniu 7100U i taktowaniu do 2,4 GHz ze wsparciem ze strony 8 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4 z możliwością rozbudowy do nawet 32 GB. Podobnie jak u poprzednika – taka możliwość daje spore możliwości na przyszłość. Na uwagę zasługuje także zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 620.

Na dane użytkownika przeznaczono tradycyjny dysk twardy o pojemności 500 GB, choć producent pokusił się o zastosowanie dysku SSD ze złączem M.2 o pojemności 120 GB w sam raz na system i najważniejsze programy. Wydajny transfer zapewnią aż trzy porty USB w standardzie 3.0. Dla niektórych wadą może być 14-calowy ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, ale propozycja wyżej ma podobne rozwiązanie, a przy tym gorsze podzespoły.