Wózkowanny, czyli sposób na higienę osoby niepełnosprawnej w jej własnym domu

​Nie jest tajemnicą, że opieka nad niepełnosprawnymi to duży wysiłek dla rodziny. Istnieją jednak specjalne produkty zaprojektowane z myślą o komforcie zarówno pacjenta, jak i jego najbliższych. Zaawansowane wózkowanny to jedne z takich urządzeń. Sprawdźmy, jak działają oraz ile trzeba za nie zapłacić.

Elektryczny wózek transportowo kąpielowy

Jeśli chodzi o wózkowanny do domu, wiele z nich wyposażono w szereg udogodnień na miarę XXI wieku. I tak na przykład istnieje możliwość kontroli wysokości za pomocą pilota. Funkcja pochylania zaś pozwala na ustawienie pozycji ułatwiającej mycie ciała, podczas gdy osoba niepełnosprawna pozostaje w stałym miejscu. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego modelu wózko wanny.

Właściwie każdy sprzęt tego typu opiera się na mocnym stelażu. U jego dołu zamontowany jest system kół, który służy do transportu. Hamulce i blokady także uwzględniono w projekcie. Oczywiście całość jest odporna na korozję. W związku z tym kontakt z wodą nie stanowi zagrożenia dla nowoczesnej łóżkowanny. A co z nagromadzoną wodą po myciu? Większość modeli ma regulowany odpływ – spust wody zamykany korkiem. Można też spotkać kanaliki odprowadzające płyny oraz rurkę z boku płyty podstawy.

Wózko wanna hydrauliczna

Łóżko wanny z systemem hydraulicznym nieco różnią się od modeli elektrycznych. Mechanizm pochylania lub zmiany wysokości opiera się na dwóch pedałach. Znajdują się zwykle po obu stronach wózko wanny w celu zapewnienia łatwości manewrowania w trakcie obsługi. Hydrauliczny układ zmiennej wysokości jest także starannie wykonany, zapewniając pacjentowi komfort.

Jednak komfort osoby opiekującej się pacjentem w domu jest równie istotny. Dobra wózkowanna hydrauliczna może być obsłużona przez każdego. Całość można ustawić na niemal dowolnej wysokości, więc nawet stosunkowo niskie osoby mogą bezproblemowo zajmować się podopiecznym. Standardowa funkcja pochylania również się w to wpisuje. Poręczne uchwyty z kolei są wręcz nieocenione w trakcie transportowania osoby niepełnosprawnej na terenie domu.

Ile kosztują wózkowanny?

Siłą rzeczy wózkowanny o budowie hydraulicznej są dużo tańsze. Niemniej trzeba się liczyć z kosztem rzędu 10 000 zł. Porządna wózko wanna elektryczna tymczasem może kosztować nawet 16 000. W zamian za takie pieniądze dostaje się sprzęt ułatwiający opiekę nad osobą niepełnosprawną. Poza tym urządzenia tego typu muszą spełniać konkretne wymogi bezpieczeństwa, tak więc wszelkie niedogodności podopiecznego wynikające z przebywania w domu zostają tym sposobem ograniczone do minimum.

Wózkowanna to wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Artykuł sponsorowany będący reklamą.