Włosy pod lupą - dowiedz się więcej o czterech fazach wzrostu włosa
Chcesz zadbać o swoje włosy? Zanim zaczniesz stosować zabiegi czy preparaty, weź kosmyki "pod włos". Poznaj szczegóły czterech faz wzrostu włosa. Gdy wzbogacisz swoją wiedzę, przestaną martwić cię zbyt wolno rosnące kosmyki czy wypadające włosy.
Wzrost włosów jest procesem cyklicznym, w ramach którego mieszek włosowy podlega ciągle powtarzającym się zmianom. Przyjmuje się, że na przestrzeni całego życia u każdego człowieka odnotowuje się 20-30 cyklów wzrostu włosa. W ramach jednego cyklu można wyróżnić cztery fazy.
Faza anagenowa
Cykl życiowy włosa rozpoczyna się od anagenu - fazy, która trwa zwykle 3-6 lat. Faza rozpoczyna się licznymi podziałami zachodzącymi w komórkach włosa. Niezróżnicowane komórki zaczynają rosnąć w dół, otaczając brodawkę i tworząc opuszkę. Dochodzi do stałego wydłużania się mieszka włosowego oraz wytwarzania w melanocytach melaniny - barwnika odpowiadającego za konkretny kolor włosów. Na koniec włos zaczyna rosnąć, wychodząc ponad powierzchnię skóry głowy.
Szacuje się, że średnio 80-85% włosów znajduje się w fazie anagenu.
Faza katagenowa
Katagen trwa bardzo krótko (średnio 14-21 dni), dlatego określany jest mianem fazy przejściowej. W tym czasie dochodzi do ustania czynności komórek macierzy włosa, co prowadzi do zwyrodnienia i zaniku macierzy. U spodu mieszka włosowego powstaje tzw. kolba, która zbudowana jest z komórek. Opuszka przechodzi keratynizację i stopniowo ulega zanikowi. Zatrzymana zostaje również produkcja melaniny oraz podziały komórek macierzystych opuszki.
Uważa się, że faza katagenowa dotyczy 1-3% całych włosów.
Faza telogenowa
Włos wchodzi w fazę telogenową wówczas, gdy zrogowaciały korzeń położony jest najbliżej powierzchni skóry - niemal przy ujściu gruczołu łojowego. W efekcie dochodzi do wypadania włosów - albo poprzez czesanie, mycie lub po prostu samoistnie. Mieszek włosowy pozostaje we względnym spoczynku - do momentu, w którym nie pojawi się sygnał o reaktywacji cyklu. Gdy w fazę spoczynku przechodzi większa część wszystkich znajdujących się na skórze głowy włosów, mówimy o łysieniu telogenowym
Faza telogenowa trwa od 2 do 4 miesięcy, obejmując średnio 10-20% włosów.
Faza egzogenowa
Egzogen to faza uwalniania włosa, w efekcie której dochodzi do utraty włosa telogenowego. Nowy włos zaczyna wypychać kolbę włosa telogenowego. W tym czasie zachodzą procesy reaktywacji.
Warto przy tym podkreślić, że egzogen to faza stanowiąca dowód na to, że wypadanie włosów jest wpisane w naturę człowieka. Nie ma więc powodów do obaw, jeśli na szczotce każdego dnia pojawia się trochę kosmyków. Świadczy to o tym, że cykl wzrostu włosa przebiega prawidłowo.
Nie bój się, że stracisz jednocześnie wszystkie włosy
To, że włosy rosną po to, aby w końcu wypaść może być powodem do zmartwień. Jednak niepotrzebnie. Warto bowiem mieć świadomość, że kosmyki rosną w sposób niezsynchronizowany. Oznacza to, że faza cyklu wzrostu jest charakterystyczna dla konkretnego włosa. Dzięki temu możliwa jest ich swobodna wymiana na nowe - bez obaw o przerzedzenie czupryny czy całkowite wyłysienie.
By utrzymać zdrowe, mocne i lśniące włosy, trzeba zadbać o dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne. Warto również używać preparatów wzmacniających włosy, na przykład Vitapil.
Artykuł sponsorowany