Laseroterapia - na czym polega zabieg i kiedy można go stosować?

Wykorzystanie laserów w medycynie ma już swoją ugruntowaną pozycję, a jednocześnie jest dziedziną bardzo prężnie rozwijającą się. Większości z nas lasery kojarzą się prawdopodobnie z cięciem, jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Poza dziedzinami zabiegowymi medycyny, używa się ich powszechnie także w fizjoterapii, medycynie estetycznej i dermatologii. Dowiedz się, jak działa laseroterapia i w jakich schorzeniach można ją stosować.

Różne rodzaje laserów

Od czasu powstania pierwszych laserów na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX w. do dzisiaj, na rynku pojawiła się cała gama laserów o różnych mocach (wysoko-, średnio-, niskoenergetyczne), różnych długościach emitowanych fal (ultrafiolet, zakres widzialny, podczerwień), opierających się w swojej konstrukcji o różne ośrodki aktywne (gaz, ciecz, półprzewodnik, ciało stałe, swobodne elektrony). Okazuje się, że lasery o różnych parametrach, pozwalają wywołać w organizmie skrajnie różne reakcje i stąd wynika tak duży wachlarz ich zastosowań w medycynie.

Laser w chirurgii

W dziedzinach zabiegowych wykorzystuje się lasery wysokoenergetyczne, które w zetknięciu z tkankami ludzkimi działają na nie niszcząco. Przede wszystkim używa się tutaj laserów do cięcia tkanek (tzw. nóż laserowy, nóż CO2) lub do termokoagulacji. Niewątpliwą zaletą cięcia laserem podczas zabiegów chirurgicznych jest minimalna utrata krwi, gdyż przecięte naczynia krwionośne są natychmiast zamykane poprzez koagulację. Zwiększa to szybkość zabiegu, minimalizuje uraz tkanek i zapobiega tworzeniu się martwicy w linii cięcia.

Laser w fizjoterapii

Zastosowanie lasera w zabiegach fizykoterapeutycznych nazywane jest także biostymulacją laserową. W ramach fizjoterapii niszczenie tkanek nie jest efektem pożądanym, dlatego tutaj stosuje się lasery średniej i małej mocy, wywołujące zgoła inne efekty: przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwobrzękowy i rozkurczowy. Co więcej, światło laserowe używane w fizykoterapii poprawia krążenie, pozytywnie moduluje układ immunologiczny, procesy hormonalne, pobudza przemianę materii, czy przyspiesza regenerację nerwów. Ogólna zasada mówi, że im dłuższa fala świetlna, tym głębiej może ona penetrować w głąb tkanek człowieka, dlatego podczas zabiegów fizykoterapeutycznych używa się laserów o długości fali od czerwieni do bliskiej podczerwieni, co pozwala światłu wniknąć na głębokość około 6 cm i wywołać dobry efekt terapeutyczny.

Wiele schorzeń ortopedycznych, reumatologicznych, czy pourazowych zespołów bólowych, kwalifikuje się do zastosowania laseroterapii. Nie sposób wymienić wszystkie choroby, w których laseroterapia może przynieść pozytywne efekty, warto jednak wspomnieć przynajmniej niektóre z nich: chorobę zwyrodnieniową stawów, dnę moczanową, RZS, dyskopatię szyjną i lędźwiową, ZZSK, zespół cieśni nadgarstka, ostrogę piętową, przykurcz Dupuytrena, neuropatie obwodowe, ostre i przewlekłe bóle mięśni, urazy i przeciążenia stawów: kolanowego, łokciowego („łokieć golfisty”, „łokieć tenisisty”), czy barkowego („zespół bolesnego barku”).

Laser a medycyna estetyczna i dermatologia

W działaniu powierzchownym, wykorzystywanym w medycynie estetycznej i dermatologii, stosowane są lasery wnikające na głębokość jedynie kilku milimetrów w głąb tkanek. Odpowiedni dobór parametrów lasera, w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć, pozwala na dotarcie do komórek zawierających melaninę (komórki barwnikowe skóry), mieszków włosowych, czy poszerzonych naczynek krwionośnych i ich zniszczenie. Dzięki takim zabiegom można skutecznie przeprowadzić depilację, usunąć z dobrym efektem zmiany barwnikowe, w tym piegi, czy przebarwienia słoneczne i pozapalne. Ponadto często udaje się też zlikwidować poszerzone naczynka krwionośne przeświecające przez skórę, tzw. teleangiektazje. W dermatologii laserowej wiązka światła używana jest także do usuwania tatuaży. Nie wszystkie jednak kolory i rodzaje tatuażu kwalifikują się do usunięcia laserowego, dlatego każdorazowo konieczna jest indywidualna konsultacja specjalistyczna.

Właściwości poszczególnych laserów pozwalają ponadto na ich zastosowanie w tzw. zabiegach fotoodmładzania, likwidacji zmarszczek, przyspieszania gojenia się ran i owrzodzeń, zmian troficznych skóry, oparzeń, czy trądziku różowatego, opryszczki i liszaju płaskiego. Ciekawą propozycją, którą oferuje laseroterapia, jest również leczenie łysienia – zabieg bezpieczny i jak się okazuje całkiem skuteczny w walce z utratą włosów.

Poza zastosowaniami chirurgicznymi, w których efekt użycia laserów jest natychmiastowy i widoczny gołym okiem, zabiegi laseroterapii wymagają czasu i kilkukrotnego powtarzania, aby uzyskać pożądany skutek. Podczas pierwszej wizyty czy to w gabinecie fizjoterapii, czy medycyny estetycznej, warto ustalić, jak często i ile razy trzeba będzie zabiegi powtarzać, aby osiągnąć zakładany cel. Z pewnością jednak warto skorzystać z nowoczesnych technik, które oferuje współczesna medycyna.

Artykuł sponsorowany