Wybielanie zębów domowymi sposobami - kilka porad

Sposoby na białe zęby

Zęby powinny być zdrowe i białe - wspaniały, biały uśmiech to obecnie prawdziwy standard i jeśli chcemy być uznawani za atrakcyjnych, musimy o niego dbać. Równe, białe zęby są teraz oznaką nie tyle wysokiego statusu materialnego, co problemy z nimi oznaką, że ów status jest raczej niski. Dlatego też ludzie starają się wybielić zęby wszelkimi, dostępnymi sposobami. Jeśli zęby nie są zniszczone przez jakieś konkretne, groźne czynniki, nie jest wcale konieczne wybieranie się do stomatologa na ich profesjonalne wybielanie - najpierw możemy postarać się o poprawę ich wyglądu we własnym domu! W jaki sposób? Oto kilka pomysłów!

Dlaczego zęby tracą biały kolor?

Już zęby małego dziecka niekoniecznie są białe bez skazy - na kolor naszych zębów ma bowiem wpływ wiele czynników, między innymi dieta oraz leki, jakie przyjmujemy. Między innymi tetracykliny to grupa antybiotyków, która ma wpływ na kolor zębów - długotrwałe stosowanie może sprawić, że stają się lekko sinawe. Jeśli zaś chodzi o złą dietę, bierzemy tu pod uwagę nie tylko niezdrowe produkty, które osłabiają zęby (bowiem nie mają zbyt dużych walorów odżywczych), ale też przede wszystkim takie, które powodują ich odbarwianie. To potrawy mocne - jak długo parzona herbata czy kawa, a także na przykład barszcz czerwony czy wszelkie pomidorowe sosy. Wszystko co posiada mocny kolor i co może osiadać na zębach - a więc także i na przykład jagody, czy sok z aronii.

Możliwości jest mnóstwo, ale warto wiedzieć jedno - podobny osad schodzi z zębów, jeśli się o nie właściwie dba. Zaniedbanie higieny jamy ustnej i długotrwałe stosowanie podobnych produktów przyczyni się jednak w końcu do utraty białego koloru zębów. Bardzo istotny wpływ na nasze zęby ma również sposób naszego życia - rzecz jasna stres wyraźnie je osłabia, przez co stają się podatne na działanie bakterii, ale bardziej istotne jest na przykład palenie papierosów. One powodują żółknięcie zębów oraz wywołują choroby w jamie ustnej.

Na wygląd zębów - z czym wszyscy specjaliści zdają się zgadzać - największy wpływ ma jednak przede wszystkim genetyka. Jeśli ktoś odziedziczył po przodkach porcelanowy kolor zębów, albo wszyscy w jego rodzinie mają zęby bardziej żółte niż białe, nawet odpowiednia higiena nie zatrzyma na długo dziedzicznych skłonności - zęby i tak w pewnym momencie utracą swoją biel. Geny decydują o mineralizacji tkanek, o ich chemicznym składzie, grubości, odcieniu szkliwa i kolorze zębiny. Z wiekiem warstwa szkliwa robi się coraz cieńsza - po prostu się ściera - a zatem zębina jest bardziej widoczna.

Zresztą, trwają spory dotyczące tego, czy białe zęby rzeczywiście są naturalne - tak naprawdę zwykle mają one lekko kremowy odcień, jak kość słoniowa. Niektóre mogą być nawet żółtobrunatne lub szaroniebieskie i również być zdrowe - wszystko zależy od bardzo wielu czynników. Ale jeśli ich naturalny kolor nam przeszkadza, to jak je wybielić?

Wybielanie zębów w domu

Zanim udamy się na wybielanie przy pomocy specjalistycznych sprzętów, albo zamówimy plastry czy płyny do wybielania, które należy na zęby nakładać (a których składu chemicznego czasem lepiej nie czytać), wypróbujmy kilka sposobów naszych dziadków i babć - dary natury, które rzeczywiście działają!

1. Sposób pierwszto soda oczyszczona zmieszana na przykład z truskawkami - taki peeling dla zębów, a do tego tani, bo soda kosztuje około 2 złote, a do wykonania wybielającej papki wystarczy już jedna truskawka. Rozgniatamy więc truskawkę, dodając do niej pół łyżeczki sody oczyszczonej i całość dokładnie mieszamy. Nakładamy papkę na zęby i pozostawiamy na nich przez około 5 minut. Po tym czasie zęby należy po prostu umyć pastą - i gotowe! Zabieg warto stosować raz w tygodniu, by zapewnić sobie piękny, biały uśmiech.

Jak to możliwe? Truskawki zawierają kwas jabłkowy, oddziałujący na przebarwienia - soda oczyszczona zaś usuwa je z zębów. Ważne jest jednak, by nie stosować mieszanki zbyt często - może to bowiem doprowadzić do zniszczenia szkliwa.

2. Drugi sposób znów wykorzystuje sodę oczyszczoną - tym razem zmieszaną z wodą utlenioną. Należy je ze sobą mieszać do momentu uzyskania konsystencji pasty, którą następnie nakładamy na szczoteczkę i szorujemy zęby przez około 3 minuty. Po tym czasie jamę ustną należy wypłukać i jeszcze raz umyć zęby - ale już zwykłą pastą. Stosując podobną mieszankę codziennie, jesteśmy w stanie rzeczywiście uzyskać i utrzymać biały kolor zębów. Niestety, jeśli trochę się zaniedbamy zęby znów staną się bardziej żółte. Ale jedzenie cytrusów i twardych warzyw, ścierających osad nazębny (na przykład marchewki) pomaga w utrzymaniu zębów w dobrym stanie i kolorze.