Upławy. O czym świadczą i czy powinny niepokoić?

Lato, wyjazdy wakacyjne, korzystanie z basenów i łaźni publicznych jest częstą przyczyną infekcji intymnych. Jak sobie z nimi poradzić i jak je rozpoznać, by móc jak najszybciej podjąć właściwe leczenie? Czy infekcje intymne są dla kobiety groźne?

Każdą infekcję intymną powinno się leczyć, ponieważ nieleczona sama nie przeminie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że się rozwinie, doprowadzając do zaostrzenia stanu chorobowego, a w najgorszych przypadkach nawet do niepłodności. Należy podkreślić, że nieleczone lub źle leczone infekcje to także zagrożenie, że problemy będą co jakiś czas nawracać.

Jak dbać o zdrowie intymne latem?

W lecie kobiety są szczególnie narażone na infekcje intymne. Jest to związane nie tylko z wysokimi temperaturami i wzmożonym poceniem się również w okolicach intymnych, co przyspiesza rozwój bakterii, ale także ze sposobem życia na wakacjach. Podczas letnich wyjazdów bardzo często korzystamy z publicznych łaźni oraz toalet, chodzimy na baseny, plaże oraz mamy kontakty seksualne z nowymi partnerami. To wszystko może spowodować złapanie infekcji intymnej.

Jak uniknąć infekcji intymnych na wakacjach?

Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny, czyli jak najczęstsze podmywanie się przy pomocy specjalnych żeli do mycia okolic intymnych. Warto zakupić taki kosmetyk, który ma w sobie kwas mlekowy lub probiotyki, czyli substancje bardzo dobrze wpływające na kobiecie zdrowie. Dodatkowo można przyjmować probiotyki w tabletkach oraz używać nakładek jednorazowych na sedesy w publicznych łaźniach. Należy unikać kontaktów seksualnych z nowymi osobami lub przynajmniej stosować prezerwatywy. Wskazane jest także używanie żeli pielęgnujących, nawilżających i kojących podrażnienia zewnętrznych części intymnych.

Kolejną istotną kwestią jest umiejętność rozpoznania upławów, które są pierwszym sygnałem świadczącym o infekcji. Upławy zazwyczaj mają zielony lub żółty kolor, nieprzyjemnie pachną i towarzyszy im nieprzyjemne swędzenie.

 

Materiał zewnętrzny