Wymagania związane z ochroną przed promieniowaniem UV

Mimo, że okulary z filtrem UV stanowią przyjęty obecnie standard ochrony oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym nie będą one gwarantować nam całkowitej ochrony, ponieważ nie zakrywają oczu całkowicie, chyba ze chodzi o okulary kolarzy, które ściśle będą przylegać. W przypadku standardowych okularów dochodzi do przechodzenia obwodowo padających promieni, które bezpośrednio albo w formie odbitej trafiają do gałki ocznej.

Soczewki kontaktowe z filtrem UV pomogą chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem, ponieważ one będą w całości pokrywać rogówkę i tym samym blokowanie promieni będzie skuteczne. Stosowanie soczewek z tak przygotowanym filtrem UV i w połączeniu z kapeluszem, który ma szerokie rondo będzie gwarantować nam bardzo dobry stopień ochrony dla oczu oraz tych wszystkich okolic, jakie będą oczy otaczać. Natomiast w sytuacjach kiedy noszenie okularów i kapeluszy nie będzie pożądane albo niemożliwe jedynie soczewki z filtrem UV będą odpowiednim zabezpieczeniem, będzie to właściwie jedyne racjonalne zabezpieczenie jakie będzie można wtedy zastosować, by chronić się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym..

Opracowana przez Coroneo teoria skupiania się promieni obwodowych mówi nam, że soczewki stanowią jedną z najważniejszych form ochrony przed UV. Według tej właśnie teorii promienie od strony skroniowej oka padają na obwodową cześć rogówki, po czym sa załamane, skupione i następnie koncentrowane. W ten sposób dochodzi do sytuacji, w której dawka promieniowania jest dwadzieścia razy większa w nosowej części spojówki i nawet pięć razy wyższa w nosowej części soczewki. Jest to właśnie z tego powodu potencjalnie bardziej szkodliwe niż takie promieniowanie, które będą od razu dostawać się do oka. Co więcej ten rodzaj promieni przez pojawiające się rozwiązania konwencjonalne a więc okulary przeciwsłoneczne nie będzie pochłaniany. Stosowanie soczewek z filtrem, które pokrywają cześć rogówki i rąbek razem okularami będą już gwarantować zahamowanie dla efektu skupiania promieni i dzięki temu wnętrze naszego oka w ten właśnie sposób będzie dobrze zabezpieczone. Takie zabezpieczenie będzie również chronić wszystkie znajdujące się blisko struktury przylegające.

W jaki sposób możesz chronić swoje oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?

- należy zawsze stosować okulary przeciwsłoneczne z bardzo dobrym filtrem UV, ponieważ dzięki temu uda się skutecznie zablokować większość pojawiających się promienie. Kupujemy jedynie takie okulary, które mają certyfikat od producenta

- wybieramy okulary przeciwsłoneczne o największych soczewkach, które będą się znajdować blisko oczu

- nosimy w okresie letnim specjalnie duży kapelusz z szerokim rondem

- pod okulary wkładamy soczewki kontaktowe z filtrem UV, które będą chronić oko przed promieniowaniem obwodowym,

- stosujemy dietę bogatą w luteinę to naturalny filtr siatkówki, który będzie chronił oko prze UV.

Produkty, które są bogate w luteinę to między innymi zielone warzywa takie jak szpinak, brokuł, kapusta włoska, wszystkie żółte oraz pomarańczowe owoce. Jeśli ktoś nie chce akurat tych warzyw czy owoców będzie można luteinę suplementować. Najlepsza ochrona dla oczu będzie zawsze w momencie, gdy jednocześnie zdecydujemy się na używanie okularów z należytym filtrem i do tego również soczewki kontaktowe . Organizm zaś powinien być wsparty dobrą dietą. Jeśli do takich porad będziemy się stosować można oczekiwać, że oko otrzyma rzeczywiście zadowalającą ochronę i promienie słońca nie będą ich niszczyć.