Trening cardio w domu – sprzęt i zasady

Trening cardio nazywany jest także treningiem aerobowym lub tlenowym. Stosują go głównie osoby, które chcą się pozbyć zbędnej tkanki tłuszczowej i poprawić swoją kondycję fizyczną.

Nie pomaga on natomiast w kształtowaniu muskulatury, w tym wypadku trzeba zakupić zupełnie inny sprzęt do siłowni domowej. Trening aerobowy może być wykonywany praktycznie przez każdego niezależnie od wieku. Należy jednak pamiętać by jego intensywność dopasować do swoich możliwości.

Jak trenować?

Bardzo popularne w ostatnim czasie stało się trenowanie w domu. Wystarczy kupić właściwe maszyny treningowe i można rozpoczynać trening w własnym mieszkaniu. Jednak aby uzyskać odpowiednie efekty należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Należy trenować od trzech do pięciu razy w tygodniu. Bardzo ważne jest by wysiłek fizyczny był na tyle intensywny, by podnieść akcje serca oraz częstotliwość oddechu. Ważnym elementem każdego treningu, o którym często się zapomina jest rozgrzewka. Przygotowuje ona mięśnie do wysiłku i zabezpiecza je przed urazami.

Kończąc ćwiczenia należy stopniowo i powoli zwalniać tempo, nie wolno kończyć treningu w sposób nagły. Podczas ćwiczeń należy zachować umiar. Chęć osiągnięcia szybko widocznych rezultatów może zakończyć się groźną kontuzją. Przed rozpoczęciem treningu warto przygotować sobie plan ćwiczeń i konsekwentnie się go trzymać.

Zalety treningu cardio

Korzyści, płynące z prawidłowo wykonywanego treningu aerobowego są następujące:

- poprawa pracy mięśni, w tym także mięśnia sercowego,
- bardziej wydajna praca płuc,
- lepsze dotlenienie całego organizmu, - niższe ciśnienie krwi,
- spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej,
- wzmocnienie naczyń krwionośnych,
- redukcja ryzyka chorób serca oraz udaru,
- wzmocnienie układu kostnego,
- mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę,
- większa odporność na stres,
- poprawa samopoczucia,
- lepszy wygląd oraz samoocena.

Ćwiczenia cardio, które można wykonywać w domu.

Ćwiczenia aerobowe nie muszą być skomplikowane. Najprostszą formą jest marsz lub bieg. Jednak gdy mamy zamiar ćwiczyć w mieszkaniu na bardzo ograniczonej powierzchni należy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia.

Najczęściej spotykanym sprzętem sportowym, który nadaje się do treningu aerobowego jest rower treningowy. Są to bardzo dobre urządzenia, które doskonale spełniają swoje zadanie. Oprócz rowerów do treningu cardio w domu należy także polecić orbitreki, steppery i bieżnie elektryczne. Każde z tych urządzeń ma swoją specyfikę, dlatego przed wyborem odpowiedniego należy dobrze się zastanowić.

Materiał partnera zewnętrznego